Ayakkabı fırlatmak neyin sembolü?

Doç. Dr. Nusret Kaya'ya göre ayakkabı fırlatma büyük aşağılama anlamına geliyor. Yumurta ya da pasta fırlatmak ise anlık öfkenin sonucu. ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, ABD’nin Küba’daki askeri üssü Guantanamo’nun terörle mücadele sona ermeden kapatılmasının sorumluca bir hareket olmayacağını söyledi. George W. Bush’a ayakkabı fırlatan gazeteci El Zeydi’nin çalıştığı El Bağdadiye kanalının yöneticisi Abdülhamit El Seyih NTVMSNBC’ye konuştu.

Haberler 16.12.2008 - 17:50

Ayakkabı fırlatmak neyin sembolü?

Psikiyatr Doç. Dr. Nusret Kaya ayakkabı fırlatmanın psikolojideki sembolik anlamının pasif saldırganlık olduğunu söyledi. Kaya, “Ayakkabı fırlatmak bıçak çekmek gibi aktif bir saldırı değildir. Pasif saldırganlık dürtüsüyle yapılır. Bu pasif saldırganlığın altında da karşı tarafı aşağılama isteği vardır” dedi.


Nusret Kaya bu sorunun cevabını da şöyle verdi: “Biliyorsunuz ayak insan bedeninin alt ucudur. Mesela bir şapka fırlatmak ya da şapka sallamak alkış anlamına gelir. Bu eylem başla ilgilidir. Ama ayakla ilgili bir eşyanın, yani ayakkabının atılması bir aşağılama dürtüsüyle yapılmış bir harekettir.”

rta, domates, pasta fırlatmak psikolojide anal enerjinin yani bağırsak enerjilerinin ifadeleridir. Bir adamın bağırarak küfür etmesi bir anlamda bağırsak enerjisinin yukarı çıkması, kabaca konuşmak gerekirse ‘ağız ishali’ olabilir. Hatta bunu mafya filmlerinde çok güzel görebiliriz. Adam bağırır, bağırırken kahkaha atar, kahkaha atarken bir de küfür eder. Sonra annesinin evine gider, annesi de ona (‘Baba’ filminde olduğu gibi) güzel bir makarna sofrası kurar. Üstelik anne oğlunu yemedi diye de azarlar. Biz psikiyatride buna ‘oral-anal enerji’ deriz. Bunun ifadesi de ağzın kontrolsüz olarak kullanılmasıdır. Ağzın kontrolsüz olarak kullanılması nasıl olur derseniz, ya bağırıp çağırıp küfrederek ya da bol bol yemekten bahsederek, yemek yiyerek olur. Dolayısıyla yemekle ilgili objelerin atılması (yumurta, domates, pasta vs.) bir oral-anal enerjinin öfke ifadesidir ama bir ayakkabının atılmasında daha çok aşağılama dürtüsüyle gerçekleşen öfke ifadesidir. Burada gördüğümüz de gazetecinin Bush’u aşağılama dürtüsüdür.

AYAKKABI FIRLATMA BİRİKMİŞ ÖFKENİN SONUCU
“Bu hadise durup dururken olan bir hadise değil. Irak uzun zamandır işgal altında olan bir ülke. Kimin işgali altında, Amerikan ordusunun işgali altında.

Dolayısıyla burada bastırılmış bir öfke olacak. Bu öfke kendisini nasıl ifade edecek? Karşı tarafı aşağılama dürtüsüyle... Çünkü psikodinamik faktörler var işin içerisinde. Yani burada tarafsız gözlemci, bilim adamı olarak söylüyorum. Her iki tarafı da tutmadan bakmaya çalışıyorum. Gazeteci içindeki bastırılmış öfkeyi bu şekilde ifade etmek istedi. Domates, yumurta vesaire aktif öfkedir. Ana ilişkin bir şeydir; o anı anlatır. Adamın söylediği bir şeye kızmıştır veya bir tiyatro sahnesini beğenmemiştir, o anlık öfkeyi domates atarak ifade etmiştir. Oysa burada senelerin bastırılmış öfkesi sözkonusu. Aynı zamanda ezikliği de... Iraklı gazeteci burada ‘Ordunuz geldi, ülkemizi işgal, etti dolayısıyla bizde bunu biriktirdik’ demek ister gibi davranmıştır. Domatesi ani bir öfke olarak sembolize edilirse ayakkabıyı biriktirilmiş, bastırılmış bir öfke olarak sembolize edilebilir.”

Abdülbari Atwan (Kuds El Arabi Gazetesi G. Y. Yönetmeni):

ARAP KÜLTÜRÜ AÇISINDAN BÜYÜK HAKARET
Birisine pabuç fırlatmak, ayakkabı fırlatmak Arap kültürü açısından gerçekten büyük bir hakaret. Çünkü ayakkabı aşağılayıcı bir araç olarak düşünülür. Bir gazetecinin bilerek, isteyerek ayakkabısını atması aslında ABD başkanına nefretini gösteriyor. Başkan Bush her zaman Arap liderler tarafından saygıyla karşılanıyor ama halklar tarafından gerçekten nefret duyuluyor.

BUSH BİR SUÇLU OLARAK GÖRÜLÜYOR
Burada bir mutluluk var, neşe var. Çünkü birisi gerçekten de bu normları Başkan Bush’a ayakkabı fırlatarak yıkmış oldu. Çünkü insanlar gerçekten bıkmış durumda. Bush bir suçlu olarak görülüyor.

Sayfa Yükleniyor...