Ayalon kariyerini bitirdi!

İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon'a kendi partisi içinden destek verenler olduğu gibi, eleştirenler de var. Hatta bazı partililere göre Ayalon Büyükelçi Çelikkol'a davranışı ile kariyerini bitirdi.

13.01.2010 - 14:22

Ayalon kariyerini bitirdi!

Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol'a diplomatik teamüllere uymayan bir şekilde davranan İsrail Yardımcı Dışişleri Bakanı Danny Ayalon'a bir eleştiri de kendi partisinden geldi. Ayalon'un üyesi olduğu aşırı milliyetçi Evimiz İsrail Partisi'nin bazı üyeleri Ayalon'un bu yaptığı hareket ile kariyerini bitirdiğini söyledi.


Jerusalem Post gazetesinde yer alan habere göre, Evimiz İsrail partisinin yetkilileri, Ayalon'un bu hareketi ile ileride Dışişleri Bakanı olma şansını azalttığını düşünüyor.

Haberde adı verilmeyen bir Evimiz İsrail Partisi yetkilisi ise şu açıklamaları yaptı: "Siyasi olarak kendini bitirdi. Bu hareket bir diplomat olarak itibarını mahvetti. Hiçbir zaman silemeyeceği bir lekeye imza attı. Sadece kendisine değil, Dışişleri Bakanı Lieberman'a da zarar verdi. Bu hareketin Ayalon'u tamamen devre dışı bırakıp bırakmayacağını söylemek için henüz erken, ama partililer hiç şüphesiz Ayalon hakkında bir karar verilmesi gerektiğinde bunu hatırlayacaktır. Artık dışişleri koltuğu için akla ilk gelen isimlerden biri olmayacaktır."

Evimiz İsrail Partisini'nin hükümette yer alan diğer iki bakanı Milli Altyapı Bakanı Uzi Landau ve Turizm Bakanı Stas Meseznikov konu hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

DANNY'Yİ ELEŞTİRENLER DÜŞÜNSÜN
İsrail Meclisi Knesset'in Hukuk Komitesi başkanı David Rotem ise Ayalon'a tam destek verdi:.

"Ben Danny'nin değil, onu eleştirenlerin geleceği hakkında endişe ediyorum. Danny İsrail ve Yahudilliğin onurunu savundu. Ancak zaten Lieberman dışişleri bakanlığını bırakmayacağı için bu tartışmalar da yersiz" dedi."

ZATEN İSLAM DÜNYASI İLE YETERİ KADAR SORUNUMUZ VARDI
Gazetenin haberine göre diğer partilerden bakanlar ve vekiller ise Ayalon'un tavrına tepkili. Ticaret bakanı Benyamin Ben Eliezer, Ayalon'un verdiği zararı kendi partisinin lideri Ehud Barak'ın Ankara ziyaretinde toplamak zorunda kalacağını söyledi ve şunları kaydetti:

"Zaten Müslüman dünyası ile yeteri kadar sorunumuz var. Ayalon'un yaptığı doğru bir yol değil. Bu hareket ancak tüm Müslüman dünyanın tepkisini çekmemize yol açar" dedi.

ÖZÜR DİLEMELİ
İsrail'in eski dışişleri bakan yardımcısı Majallie Wehbee ise Ayalon'un sebep olduğu zararı telafi etmesi ve Türk Büyükelçi'den özür dilemesi gerektiğini söyledi.

AYALON'A YAKIN İSİMLER: DESTEK VAR
Ayalon'a yakın isimler ise, Büyükelçi Çelikkol'a yapılan davranışın parti lideri ve Dışişleri Bakanı Lieberman ile birlite tasarlandığı ve partinin de çoğunlukla Ayalon'a destek verdiği yönünde.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...