Ayalon İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan düşünce kuruluşu "Chatham House"da, "Değişen Stratejik Ortamda İsrail" başlıklı bir konuşma yaptı.

Konuşmasının sonunda soruları yanıtlayan Ayalon, Türkiye-İsrail ilişkilerinin geleceğine ilişkin bir soru üzerine, Türkiye'nin bölgede vazgeçilmez bir ülke olduğunu, bu özel statüsü doğrultusunda hareket etmesini beklediklerini söyledi.

Türkiye'nin büyük bir ülke olduğunu ve batı ile doğu arasında her zaman bir köprü olduğunu ifade eden Ayalon, "Türkiye son zamana kadar çok hoşgörülü bir ülkeydi, ancak İsrail Türkiye ile ilişkilerin yeniden normalleşmesini çok istiyor. İkili ticari ilişkilerimiz geçen yıl yüzde 33 arttı ve bu halklarımızın ortak ilgi ve uyum içinde işbirliği yapma isteğini ortaya koyuyor" dedi.

"Kışkırtıcı söylemlerden kaçınılması gerektiğine inanıyoruz. Ayrıca, filo olayının (Mavi Marmara) sonuçlanmasını ve kapatılmasını istiyoruz" diyen Ayalon, konuya ilişkin Birleşmiş Milletler soruşturmasını ve raporunu hatırlattı.

'TÜRKİYE'YE YÖNELİK TEHDİT İÇİNDE DEĞİLİZ'
"İsrail ile Kıbrıs Rum kesimi arasında savunma alanında anlaşmaları imzalandığı" yönündeki haberlerin hatırlatılması ve bu yakınlaşmanın Doğu Akdeniz'de gerginliği artırma olasılığının sorulması üzerine de Daniel Ayalon, bölgede herhangi bir ülkeyle olan ilişkilerinin diğer ülkelere, özellikle de Türkiye'ye yönelik tehditmiş gibi algılanmaması gerektiğini savundu.

Ayalon, "Bu bölgede doğalgaz ve petrol bulunmasıyla ilgili coğrafi yakınlığımızdan dolayı Yunanistan ve Kıbrıs'la birlikte hareket ediyoruz. Bundan herkes fayda sağlayacaktır. İngiltere'de de, Türkiye'de de bu memnuniyetle karşılanacaktır" diye konuştu.