Ayla kasırgası sürüyor

Bangladeş ve Hindistan'ı vuran Ayla kasırgasında ölenlerin sayısı 210'a çıktı.

Anadolu Ajansı 27.05.2009 - 09:46

Ayla kasırgası sürüyor

Bangladeş ve Hindistan'ı vuran Ayla kasırgasında ölenlerin sayısı 210'a çıktı.

Sellerin etkili olduğu bölgelerde mahsur kalan milyonlarca kişiye ulaşılmaya çalışıldığını belirten yetkililer, yüzlerce kişinin kayıp olduğunu belirterek ölü sayısının artmasından endişe ediyor.

Her iki ülkede milyonlarca kişinin yer değiştirmek zorunda kaldığı, bu kişilerin büyük bölümünün gıda sıkıntısı çektiği açıklandı.

Bangladeşli yetkililer, ülkede ölü sayısının 135'e yükseldiğini ve ölenlerden büyük bölümünün çocuk olduğunu söyledi. Hindistan'da da 75 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Kasırganın yol açtığı seller nedeniyle Hindistan'ın Batı Bengal eyaletinde 2.3 milyon kişinin yer değiştirmek zorunda kaldığı belirtildi.

Batı Bengal'deki Sundarbans'da yaklaşık 250 Bengal kaplanının hayatından da endişe ediliyor.

Kasırganın yol açtığı seller nedeniyle Bangladeş'te 250 bin kişinin evsiz kaldığı, tarım alanlarının ve bazı köylerin harap olduğu belirtildi. Ordunun kasırga nedeniyle seferber olduğu ve askerlerle sivillerin dünden beri kasırganın vurduğu bölgelere yiyecek, içme suyu ve acil yardım malzemesi dağıttığı kaydedildi.

Sadece Koyra bölgesine ulaşmakta zorluk çekildiğini söyleyen yetkililer, bu bölgede kuyulara deniz suyu dolması nedeniyle içme suyu bulunmadığını belirtti.

Kasırganın hızını azalttığı, ancak toprak kaymalarına yol açan şiddetli yağışların devam ettiği, yağışların kurtarma çalışmalarını da engellediği kaydedildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...