Azerbaycan: Gül ve Erdoğan'ın sözüne güveniyoruz

Türkiye ile Ermenistan sınırlarının tanınmasına yönelik girişimlerin ardından Azerbaycan Dışişleri  "Sınır, Karabağ sorunu çözülmeden açılırsa Azerbaycan'ın çıkarları zarar görür"mesajı verdi.

NTV Haber 01.09.2009 - 18:53

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü İlhan Poluhov, NTV canlı yayınında protokol süreciyle ilgili soruları yanıtladı.

-Azerbaycan’ın bu protokole ilişkin resmi tepkisi nedir?

İlhan Poluhov: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bizim ülkemize bulunduğu ziyarette Ermenistan’ın işgalinden sonra bu sınırların kapatılmış olduğunu ve bu sınırların, soruna çözüm bulunmadan açılamayacağını söylemişti. Demek ki bu sorun devam ettiği sürece sınırların açılması mümkün değil. Ve aynı zamanda Azerbaycan zaten bu konuda mutabık olamaz. Türkiye-Ermenistan sınırlarının açılması doğrudan Azerbaycan’ın ulusal çıkarlarıyla ilgili ve bunu da dikkate almamız gerekiyor.

-Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan Türkiye ve Ermenistan arasındaki diyalogun Dağlık Karabağ konusunda bağımsız olduğunu söyledi. Siz bu konuya istinaden ne söylersiniz?

İlhan Poluhov: Bizim müttefikimiz olan Türkiye'nin konumu burada çok önemli. Biz kesinlikle dost ülkemiz müttefik olan ülkemizin ve çok üst düzey bir yetkilisinden sayın Cumhurbaşkanı ve sayın Başbakan tarafından verilen sözlere güveniyoruz bu noktada.

-Dağlık Karabağ konusu bizim açımızdan bu bağlamda sürpriz bir gelişme bekleyebilir miyiz?

İlhan Poluhov:
Şu anda bir müzakere süreci devam ediyor zaten ve biliyorsunuz Azerbaycan ve Ermenistan yetkilileri bu konu ile ilgili müzakerelere devam ediyor. Ancak sürekli farklı bir takım uzlaşma yolları sürekli öne sürülüyor. Bu durumda biz Ermenistan tarafının da uzlaşma için adımlar atmasını bekliyoruz: Aksi takdirde çatışmanın önümüzdeki 10 yıl 15 yıl daha devam edeceğini anlamamız gerekiyor. Bir an önce bu sorunu çözmemiz gerekiyor. Ve bizim verdiğimiz gibi Ermenistan tarafından da benzer bir irade bekliyoruz.

-Dışişleri Bakanı Davutoğlu bir kere daha Türkiye tarafından bir anlaşma olmayacağını bir adım atılmayacağını eğer bu adımlar Azerbaycan’ın ulusal çıkarları açısından tehlikeli olacaksa asla böyle bir adım atılamayacağını söyledi bu sizin için yeterli mi?

İlhan Poluhov: Bizim açımızdan Türkiye'den üst düzey yetkililerinin yapmış olduğunu resmi beyanlar yeterlidir. Bir ülkenin sayın Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve elbette Dışişleri Bakanı bu beyanlarda bulunuyorsa bu mesajları veriyorsa biz bunları kabul ediyoruz ve bizim kardeş ülkemizin bize gönderdiği açık bir mesaj olarak kabul ediyoruz.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...