Azerbaycan'da halk bugün sandık başına giderek cumhurbaşkanının görev süresine yönelik sınırlamanın kaldırılmasını da içeren 29 maddelik anayasal değişiklikler paketine karar verecek.

4 milyon 898 bin kayıtlı seçmen oylarını, 5 bin 367 sandıkta Türkiye saatiyle 06.00-17.00 arasında kullanmakta.

Merkezi Seçim Komisyonyu Başkanı Mezahir Panahov, seçmen katılımı konusundaki verilerin gün boyunca 5 kez duyurulacağını açıklarken, referandum sonuçları ile ilgili ilk verilerin sandıkların kapanmasından 3-4 saat sonra duyurulacağını belirtti.

Oy verme işlemlerini 132 uluslararası ve 20 bini aşkın yerel gözlemci izliyor.

Referandumun, Azerbaycan’da otokratik düzen kurma çabasının bir parçası olduğunu ve demokrasiyi zayıflatacağını savunan muhalefet halka boykot çağrısında bulunurken, iktidardaki Yeni Azerbaycan Partisi ‘halkın desteklediği politikacıya yönelik yasal kısıtlamaların demokrasi dışı uygulama olduğunu duyurdu.

Seçim Yasası gereği referandumun geçerli olabilmesi için seçmenlerin en az yüzde 25’i oy kullanmalı.

Fakat muhalif ‘Müsavat’ partisi başkanı İsa Gamber’e göre, iktidar bu rakamı dahi tutturamayacak.

Halk Cephesi Partisi lider Ali Kerimli ise ‘Merkezi Seçim Komisyonu tüm seçmenler sandık başında ‘hayır’ oyu kullansa dahi, İlham Aliyev’in ömür boyu cumhurbaşkanlığına yeşil ışık yakacak. Bırakın da şova kendileri katılsınlar’, diye konuştu.

‘Önerilen değişikliklerin daha çok teknik karakter’ taşıdığını ifade eden İlham Aliyev liderliğindeki Yeni Azerbaycan Partisi Başkan Yardımcısı Ali Ahmedov ise, ‘Halkın desteklediği politikacının üç veya beş kez cumhurbaşkanı olması ise kimseyi ilgilendirmez. Halkın desteğini kaybeden muhalefetin boykot kararına da kimse uymaz’ açıklamasında bulundu.

Kamuoyu araştırmaları ise referanduma katılımın oldukça sönük geçeceğinden haber veriyor.