Azerbaycan yeni doğalgaz yatakları keşfedebilir

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ülkesinde 3-5 yıla kadar yeni doğalgaz yatakları keşfedilebileceğini söyledi.

14.07.2009 - 11:48

Londra’da temaslarını sürdüren Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, önümüzdeki 3-5 yılda Azerbaycan'da yeni ve büyük hacimli petrol ve doğalgaz yataklarının keşfedileceğini söyledi.

Azerbaycan’ın kanıtlanmış doğalgaz potansiyelinin 2 trilyon metküp düzeyinde olduğunu kaydeden Aliyev, ‘Yeni araştırmalar sayesinde sözkonusu göstergenin 5 trilyona varacağını umuyoruz. Böylece Azerbaycan’ın doğalgaz potansiyeli daha 100 yıl yetecek duruma gelecek" şeklinde konuştu.

Verilere göre, şu an Azerbaycan’da günde 1 milyon varil petrol ve yılda 25-27 milyar metreküp doğalgaz üretimi gerçekleştiriliyor.

DAĞLIK KARABAĞ HİÇBİR ZAMAN BAĞIMSIZ OLMAYACAK
Dağlık Karabağ sorunu konusuna da değinen İlham Aliyev, "Topraklarının yüzde 20'si işgal altında bulunan bir ülke lideri olarak savaş ihtimalini tamamen bertaraf edemem" şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Aliyev, "Ermenilerin kaygılarını anlıyorum. Bu yüzden Karabağ Ermenilerine Azerbaycan sınırları içinde gerekli düzeyde özerklik statüsü tanımaya hazırız. Ancak Ermeniler şunu iyi anlamalı ki, Dağlık Karabağ hiçbir zaman bağımsız olmayacak" dedi.

Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünün dünyanın hiçbir ülkesi tarafından sorgulanmadığına dikkat çeken Aliyev, barış sürecini maksimum düzeyde devam ettireceğini sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...