Azerbaycan'da üniversiteye baskın: En az 12 ölü

Bakü'deki Petrol Akademisi'ne düzenlenen silahlı baskında en az 12 kişi öldü. Bazı kaynakların 17 olarak duyurduğu ölenler arasında Türk bulunmuyor.

30.04.2009 - 09:26

Azerbaycan'da üniversiteye baskın: En az 12 ölü

Azerbaycan güne üniversitede saldırı haberiyle başladı.


Başkent Bakü'deki Petrol Akademisi'ne sabah saatlerinde gelen maskeli saldırgan, okulun zemin katından başlayarak taşıdığı Kalaşnikof marka silahla öğrencileri taradı.

Azerbaycan İçişleri Bakanlığı ve Başsavcılık, Devlet Petrol Akademisine düzenlenen silahlı saldırıda 12 kişinin öldüğünü, 13 kişinin de yaralandığını açıkladı. Bazı yerel kaynakalarsa ölü sayısını 17 olarak bildiriyor.

Bakanlık ile Başsavcılığın ortak açıklamasında, yerel saatle 9.30 sularında bir kişinin binaya girerek, giriş katından 6. kata kadar önüne çıkan herkese kurşun yağdırdığı ifade edildi.

Makarov tipi silahla ateş açan Azeri asıllı Gürcistan vatandaşı 29 yaşındaki Ferda Kadirov'un, yakalanacağını anlayınca intihar ettiği kaydedilen açıklamada, Kadirov'un üzerinde birkaç şarjör ve çok sayıda mermi ele geçirildiği bildirildi.

Ölü ve yaralıların adlarına yer verilen açıklamada, ölenlerden birinin Sudan, birinin Suriye, 9'unun Azerbaycan vatandaşı olduğu, ölen bir kişinin kimliğinin ise henüz belirlenemediği kaydedildi.

Akademide çok sayıda Türk öğrenci de eğitim alıyor. Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliğinden alınan bilgiye göre, saldırı sırasında akademideki Türk öğrencilerden ölen ya da yaralanan olmadı.

Öte yandan Azerbaycan Eğitim Bakanlığı yetkilileri, ülkedeki orta dereceli okullarda ve yüksek öğretim kurumlarında güvenlik önlemlerinin artırılacağını bildirdi. Yetkililer, bunun için bir önlemler paketi hazırlandığını bildirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...