Azerbaycan'ın gözü Ankara'da

Bakü'deki gerginlik, Barack Obama’nın Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i araması sonrasında doruğa çıktı.

08.04.2009 - 17:00

Azerbaycan'ın gözü Ankara'da

Barack Obama’nın Türkiye ziyareti sonrası Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i arayarak, Türkiye-Ermenistan sınırının açılışı konusuna destek vermesi Bakü’de gerginliği doruğa çıkardı.

Çeşitli siyasi parti ve örgütler onlarca bildiri yayımlayarak, Ankara’dan Karabağ işgalinin devam ettiği sürece Ermenistan’la sınırın açılmamasını istedi.

Parlamentoda temsil edilen partiler ortak bir bildiriye imza atarak, Türkiye yönetiminin Ermenistan polikasını protesto etti.

AKP iktidarının Kafkasya politikasının Azerbaycan-Türkiye ilişkilerine zarar verdiğini savunan Azeri milletvekilleri, tepkilerini "Sınır açılırsa Ankara, işgalci Ermenistan’a ekonomik ve manevi destek verir. Karabağ sorununun çözümü ise zora girer" ifadeleriyle ortaya koydu.

Yıllardan beri Bakü yönetiminin hemen her adımını eleştiren muhalefet partileri dahi Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Türkiye’nin Ermenistan politikasına yönelik tepkisini doğru buldu.

Muhalif ‘Müsavat’ Partisi Başkanı İsa Gambar, ‘Azerbaycan doğal olarak bölgesel gelişmelere karşı net tavrını ortaya koymalı’ şeklinde konuşurken, Demokrat Parti Başkanı Sardar Calaloğlu daha da ileriye giderek, ‘Bakü yeni jeopolitik durumu dikkate alarak İran ve Rusya’ya daha fazla önem vermeli’ şeklinde konuştu.

‘Umut’ Partisi lideri İgbal Ağazade ise, Türkiye’nin Bakü Büyükelçiliği önünde protesto gösterilerinin düzenlenebileceğini söyledi.

Bu arada, Azerbaycan Basın Konseyi Türk basın mensuplarına seslenerek, AKP hükumetinin Ermenistan politikasının engellenmesini istedi.

İstanbul’da yapılan ‘Medeniyyetler İttifakı’ forumuna İlham Aliyev’in katılmamasını doğru bulan siyaset bilimci Rasim Musabekov ise, ‘Türkiye ve Batı’lı devletlerle işbirliğini dondurmaya dahi hazır olduğunu ortaya koyan Aliyev, Gül-Obama diyaloğının sürdüğü saatlerde Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’le görüşerek Ankara ve Washington’a belirli bir mesaj gönderdi’ dedi.

Kamuoyu araştırmaları da halkın yüzde 72’sinin İlham Aliyev’in Ankara’ya yönelik tepkisini doğru bulduğunu ortaya koydu.

Karabağ Kurtuluş Örgütü lideri Akif Nağı ise, ‘Azerbaycan’da kimse Ankara’dan yanlış bir adım beklemese de, maalesef gelişmeler Bakü için hiç bir olumlu sonuç vaad etmiyor. Kaydeben hem Türkiye hem de Azerbaycan olur’ dedi.

Öte yandan, Azerbaycan’ın Kars’taki Başkonsolosu Hesen Zeynalov, bugün öğlen saatlerinde televizyona çıkarak, ‘Protestolara rağmen Ermenistan’la sınır kapısına giden yol onarılıyor’ şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...