Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mamedyarov, "Ermenistan işgal ettiği Azerbaycan topraklarından geri çekilmelidir" dedi. Mamedyarov, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermeni meslektaşı Serj Sarkisyan arasında Cuma ve Cumartesi günü gerçekleşen görüşmelerde ilerleme kaydedilmediğini söylemekle beraber, şu anki aşamada "işgal gücünün çekilme şemasının" görüşüldüğünü doğruladı.

Azeri bakana göre, Ermeni askeri işgal altındaki topraklardan çekilince yüzbinlerce mülteci kendi evlerine dönebilecek. "İşte bu aşamada yağmalanmış evlerini onarmak ve altyapıyı yeniden oluşturmak için Avrupa Birliği’nin de katkısına ihtiyaç olacak" diyen Mamaedyarov, uluslararası yardımları artırmak amacıyla bir konferans düzenlenebileceğini belirtti.

Dağlık Karabağ sorununun çözümü ile sadece Ermenistan’ı Azerbaycan’a bağlayan karayolları değil, bölgedeki tüm kapalı ulaşım koridorlarının yeniden açılacağını vurgulayan Bakan Mamedyarov, böylece Türkiye-Ermenistan sınırının da açılabileceğini ima etti.

Ne Ermeni ne de Azerbaycan halkının bölgeyi terk etmeyeceğini ve aynı alanda yaşamaya mahkum olduklarını vurgulayan bakan, "İlişkileri derinleştirmeye bakmalıyız. Statü konusu daha ileride görüşülebilir" dedi.

Mamedyarov, "Statüsü ne olursa olsun sonuçta Karabağ Azerbaycan’a bağlı kalacak" dedi.

Azeri bakan, Azerbaycan ve Ermenistan liderinin katılımıyla yapılacak yeni ‘Karabağ’ zirvesinin muhtemelen Ekim ayında gerçekleşeceğini sözlerine ekledi.