Fransız kamuoyunda yakından tanınan iki isim, "Nazi avcısı" olarak bilinen ünlü avukat Serge Klarsfeld ile ortaklaşa hazırladıkları bir metinde Fransız siyaset dünyasına yasa teklifinin Senato'dan geçmesini sağlamaları çağrısında bulunuldu.

Meclisten geçen metnin tarih yazmakla ilgisinin olmadığı görüşünün savunulduğu metinde, "bu konuda tarih tarihçiler tarafından çoktan yazılmıştır" ifadesi kullanıldı.

Metinde Ankara da Fransız topraklarında "Ermeni soykırımını inkar politikaları gütmekle" suçlandı. Bir diğer Fransız filozof Alain Finkielkraut ise yasa teklifinin Senato'dan geçmesi için 8 Ocak pazar günü Ermeni diasporasına ait kuruluşlar tarafından Paris'te düzenlenecek bir seminere konuşmacı olarak katılacak. Çok sayıda Yahudi kökenli Fransız aydının inkar yasası konusunda Ermeni diasporası kuruluşlarıyla ortak çalışması dikkatlerden kaçmıyor.

BÜYÜKELÇİ HAFTA SONU DÖNÜYOR
Bu arada yasa teklifinin Meclis'ten geçmesinin hemen ardından "istişare" için Ankara'ya çağrılan Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu bu hafta sonu Fransa'ya geri dönecek.

Burcuoğlu'nun gelecek haftadan itibaren Senato'da temaslarda bulunacağı söyleniyor. Senato Başkanlık Divanı'nın 17 Ocak'ta toplanıp, Meclis tarafından kendisine iletilen yasa teklifini Senato Kanun Komisyonu'na havale etmesi bekleniyor.

Fransız hükümeti 4 Ocak çarşamba günü yaptığı açıklamada, yasa teklifinin bu ay sonundan önce Senato genel kurulunda gündeme getirilmesini istediğini duyurmuştu. Kulislerde Fransız hükümetinin yasa teklifini 24 Ocak salı günü Senato genel kurul gündemine taşımayı hedeflediği konuşuluyor.

BOYER'DEN 'SOYKIRIM' ANITINA ÇELENK
Öte yandan, yasa teklifinin mimarı iktidar partisi UMP üyesi Marsilya milletvekili Valerie Boyer, Ermenistan'ın Marsilya başkonsolosu Vartan Sırmakeş ve bir diğer Marsilya milletvekili Roland Blum ile birlikte "Ermeni soykırımı kurbanlarının anısına" kentteki "Ermeni soykırımı" anıtına bugün çelenk koydu.