Le Pen: Öz kızımın tuzağına kurban gittim

Fransa'da aşırı sağcı Ulusal Cephe FN Onursal Başkanı Jean-Marie Le Pen kızı Marine Le Pen partiden ihraç edildi. Baba Le Pen, "Öz kızım tarafından kurulan tuzağa kurban gittim" dedi.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 21.08.2015 - 16:39

Le Pen: Öz kızımın tuzağına kurban gittim

Fransız televizyon kanalı İtele'ye konuşan Jean-Marie Le Pen kararın parti lideri kızı Marine Le Pen tarafından alındığına emin olduğunu dile getirerek karara yargıda itirazda bulunacağını söyledi.

Kararı "onur kırıcı" sözleriyle yorumlayan Jean-Marie Le Pen, "Ben bir babayım, eğer size çok yakınınızdan birisi haksızlık yapıyorsa bunu kabul etmek daha da zorlaşıyor. Öz kızım tarafımdan kurulan tuzağa kurban gittim" ifadelerini kullandı.

Parti yönetimi ise kararın duygusal olmadığını vurgulayarak, Le Pen'in ısrarla provokasyonlarına devam ettiği için partiden ihracına karar verildiğini savundu.

FN Genel Başkan Yardımcısı Florian Philippot, Le Pen'in son zamanlardaki açıklamaları ve eylemleriyle partiye zarar verdiği, politik olarak tek çözümün, partiden ihracı olduğunu ifade etti.

FN Lideri Marie Le Pen de babasının bir süredir ısrarla yaptığı hatalar nedeniyle böyle bir karar almak dışında hiçbir seçeneklerinin kalmadığını söyledi.

FN lideri Marine Le Pen'in disiplin kurulundaki oylamaya ve toplantıya da katılmadığı belirtildi.

"GAZ ODALARI TARİHTE BİR AYRINTI"

Yahudiler hakkındaki söylemleriyle kızını uzun süredir rahatsız eden baba Le Pen nisan ayında İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi rejiminin kurduğu gaz odalarına ilişkin "tarihte yalnızca bir ayrıntıdan ibaret" ifadelerini kullanmış ve büyük tepki çekmişti.

Açıklamalarının ardından parti içinde tartışmalara neden olan baba Le Pen, 1 Mayıs'ta düzenlenen Jeanne D'Arc'ı anma gününe davetli olmamasına rağmen katılmış ve etkinlikte kızı konuşma yaparken sahneye çıkarak kısa bir süre partilileri selamlamıştı. Fransız basınında "Marine'in büyük gününü babası mahvetti" yorumları yapılmış ve olay, baba ile kız arasındaki krizde bardağı taşıran son damla olmuştu.

Parti disiplin kurulu kızıyla bir süredir arasının açık olduğu bilinen baba Le Pen'in parti üyeliğinin askıya alınmasına karar vermiş, Onursal Başkanlığının iptal edilmesi için de olağanüstü kongre düzenlemişti.

51 BİN DELEGE İHRACINI İSTEMİŞTİ 

Olağanüstü kongrede, 20 Haziran-10 Temmuz arasında 51 bin delege, posta yoluyla Le Pen'in Onursal Başkanlığının iptal edilip edilmemesiyle ilgili oy kullanmıştı.

Ancak Fransız mahkemesi, Le Pen'in kendisini delegeler önünde savunamayacak durumda olması gerekçesiyle posta yoluyla yapılan oylamayı iptal etmişti.

Partinin Le Pen hakkında verdiği parti üyeliğinin askıya alınması kararını da mahkemece bozulmuştu.

BABA LE PEN YARGIYA GİDİYOR 

Parti yönetimi de iptal edilen kararlardan sonra disiplin kurulunu olağanüstü şekilde toplanmış ve FN Onursal Başkanı ve Kurucu Lideri Jean-Marie Le Pen'in partiden ihracına karar vermişti.

FN'yi 1972'de kuran ve 2011'e kadar başkan olarak göreve devam eden baba Le Pen'in ilerleyen günlerde ihraç kararını yargıya taşıması bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...