Bağdat'ta 12 saldırı 54 ölü

Irak'ın başkenti Bağdat'ta bugün 10'dan fazla bombalı saldırı düzenlendi. Saldırılarda 54 kişi ölürken, 100'den fazla kişi yaralandı.

30.09.2013 - 16:59

Bağdat'ta 12 saldırı 54 ölü

Irak'ta başkent Bağdat'ın farklı bölgelerinde bomba yüklü araçlarla düzenlenen saldırıların bilançosu ağır oldu. Şiilerin yoğun olarak yaşadığı 9 mahallede 12 bomba yüklü araçla düzenlenen saldırılarda 54 kişi öldü, 100'den fazla kişi de yaralandı.

Bomba yüklü 12 araçla düzenlenen saldırılar Şii mahallelerindeki pazaryerleri, otoparklar ve işçilerin beklediği alanları hedef aldı.

Bağdat'ın Belediyyat ilçesindeki özel bir televizyon kanalının merkez binası yakınındaki patlamada ölü sayısı 27'ye yükseldi.

Bağdat'ta Şiilerin yoğun olarak yaşadığı Sadr mahallesinde de bir sebze pazarı hedef alındı. Bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 7 kişi ölürken 75 kişi yaralandı.

Bağdat'ın bir diğer mahallesi Şuala'da düzenlenen bombalı saldırıda da 6 kişi yaşamını yitirdi.

Bağdat'taki saldırıların sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı. Ancak şüpheler terör örgütü El Kaide'nin Irak kolu üzerinde yoğunlaşıyor.

Son dönemde şiddet olayları giderek tırmanırken ülkede Sünni-Şii çatışmasının çıkmasından endişe ediliyor.

Irak'ta geçtiğimiz Nisan'da Sünni göstericilerin hükümet karşıtı gösterilerinin kanlı bir şekilde bastırılmasıyla gerilim tırmanmıştı. Geçen Nisan'dan beri ölenlerin sayısı 4 bin 500'ü aştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...