Bağdat'ta Gül alarmı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Irak ziyareti öncesinde, Bağdat'ta güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarıldı.

23.03.2009 - 10:11

Bağdat'ta Gül alarmı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Irak ziyareti öncesi, başkent Bağdat'ta güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarıldı.

Cumhurbaşkanı Gül geceyi Bağdat’ta geçirecek. Gül böylece, 2003 yılındaki işgalden bu yana Irak’ta konaklayan ilk Batılı lider olacak.

Irak güvenlik ve istihbarat birimleri, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin davetlisi olarak Bağdat'a tarihi bir ziyarette bulunacak olan Gül için yoğun tedbirler aldı.

Gül için Türkiye’den 2 adet zırhlı araba ve 2 adet özel donanımlı Jeep getirtildi. Gül için özel bomba uzmanı köpekler de getirildi.

Türkiye ise, 10 gün önceden Bağdat'a güvenlik ekibi gönderdi. Ankara'dan özel olarak gelen istihbarat ve güvenlik görevlileri ile Bağdat'ta koordine çalışma yürüten Irak güvenlik birimleri, olası terör saldırıları ve kanlı eylemler için ek tedbirler aldı.

GÜL İÇİN 73 ARAÇ TAHSİS EDİLDİ
Kontrol noktalarını sıklaştıran Irak ordusu, araçları titizlikle arıyor.

Devlet Başkanı Talabani ve yardımcıları ile Başbakan Nuri el-Maliki'nin, Gül'ün kritik Bağdat ziyareti öncesi bugün bir araya gelerek son durumu görüşecekleri belirtiliyor. Gül için Irak Cumhurbaşkanlığı 73 araç tahsis etti.

12 Mart Perşembe günü Bağdat'a gelen Türk Dışişleri Bakanlığı yetkilileri de Cumhurbaşkanı Gül'ün ziyareti öncesi tüm hazırlıklarını tamamladı.

Iraklı güvenlik güçlerinin Bağdat'taki ana arterler ile Gül'ün muhtemel geçiş noktalarında aldığı güvenlik önlemlerinin yanı sıra, son dönemlerde çok fazla görülmeyen askeri helikopterler de kentin üzerinde sık sık uçuş yapmaya başladı.

Bağdat'ta benzer uygulamalar, geçen yıl gerçekleşen İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile, 10 Temmuz 2008 tarihinde Bağdat'a gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaretinde yaşanmıştı.

Irak'ı 33 yıl önce Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ziyaret etmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...