Bağdat'tan Erbil'e PKK uyarısı

Kuzey Irak bağımsızlık referandumuyla tırmanan Kerkük krizinde gergin saatler yaşanıyor. Haşdi Şabi milisleriyle Peşmerge güçlerini karşı karşıya getiren krizde son olarak Bağdat'tan çarpıcı açıklamalar geldi. Irak hükümeti, Iraklı Kürt yetkilileri PKK'lıları Kerkük'e yerleştirmekle suçladı. Kerkük'te PKK varlığı "savaş ilanı" olarak niteledi.

NTV 15.10.2017 - 21:27

Bağdat'tan Erbil'e PKK uyarısı

Son dakika haberi! Açıklama, Irak Başbakanı Haydar İbadi'nin üstü düzey komutanlar ve güvenlik yetkilileriyle yaptığı görüşmenin ardından geldi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ise iddiaları yalanladı. Barzani'nin danışmanı, Kerkük'te PKK varlığının olmadığını söyledi. Irak Dışişleri Bakanlığı da, İran'ın Kuzey Irak'la sınır kapılarını kapattığını duyurdu.

Bağdat yönetimi, Peşmergenin kontrolündeki Kerkük ile tartışmalı bölgelerin merkezi hükümete teslim edilmesini istiyor. Bunun için Erbil'e tanınan süre dün gece doldu. Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum bugün Kuzey Irak'a giderek Barzani ve Kürt yetkililerle bir araya geldi.

Bağdat hükümeti, bölgesel yönetimle diyalog için referandumun iptal edilmesini önşart olarak ileri sürüyordu. Kürt liderler referandumun iptali talebini reddetti. Bölgesel yönetim, diyalog çağrısını yineledi.

Sayfa Yükleniyor...