Yıllarca Sudan’dan bağımsızlık mücadelesi veren, geçtiğimiz ay yapılan referendum sonucunda da bu amacına ulaşan Güney Sudan’da sular durulmuyor. Halkın yüzde 99'unun bağımsızlıktan yana oy kullandığı dünyanın en yeni ülkesinde şimdi de yerel isyancılarla ordu arasında çatışmalar yaşanıyor.

Güney Sudan’ın savaş beylerinden biri olan General George Athor, geçen yıl yapılan eyalet seçimlerine hile karıştırıldığını söylerek silahlı mücadele başlatmış, ancak geçen ay yapılan bağımsızlık referandumu öncesinde ateşkes anlaşması imzalamıştı.

Referandum sonrasında ise isyancılar ile ordu birlikleri takrar çatışmaya başladı. Güney Sudan Ordu Sözcüsü Philip Aguer, ölenlerden 39'unun sivil, 20'sinin de asker olduğunu açıkladı. Çatışmalar sırasında Jonglei eyaletinde iki askeri kamyon kara mayınlarıyla havaya uçuruldu. Sözcü, isyancıların Çarşamba günkü saldırısıyla başlayan çatışmaların ertesi gün de sürdüğünü belirtti.

George Athor ise Reuters ajansına yaptığı açıklamada, çatışmayı Güney Sudan ordusunun başlattığını söyledi, "Eğer karşı taraf da istiyorsa görüşmelere devam edebiliriz. Ama değillerse barış anlaşması ortadan kalkmış demektir" dedi.

Bir haftaya yayılan referandum sırasında hemen hiçbir olay yaşanmamıştı. Bununla birlikte kuzeyle güneyi ayıran, zengin petrol yataklarının bulunduğu bölgelerde gerginliğin hakim olduğu belirtiliyor. Geçen hafta Yukarı Nil eyaletinde çıkan çatışmalarda 54 kişi ölmüştü.

Sudan Cumhurbaşkanı Ömer el Beşir, referandum sonucunu tanıyacağını açıklamıştı. Güney Sudan 9 Temmuz'da dünyanın en yeni devleti olacak.