Bahreyn bölünüyor

Şii muhalefetten sonra hanedana destek veren Sünniler de meydanlara indi. Öte yandan Şii muhalefet iktidarla görüşebileceğini açıkladı.

03.03.2011 - 16:47

Bahreyn bölünüyor

Bahreyn'de Şii muhalefetin iki hafta önce başlattığı yönetim karşıtı gösteriler toplumu böldü. Başkent Manama'nın bir meydanı muhalefetin, diğer bir meydanı da yönetim yandaşları gösterilerine sahne oluyor.


Gece gündüz yönetim karşıtı eylemlerini sürdüren mualifler, "halk yönetimi devirmek istiyor" sloganını atıyor, değişim ve reform taleplerini yineliyor.

Ancak muhalefetin gösterilerine ara vermemesi hükümet yandaşlarını da sokağa döktü. Gösterilerine namaz kılarak başlayan kraliyet yanlıları yönetime destek çıkıyor. Resmini taşıdıkları Bahreyn Kralı'nın şimdiye gerçekleştirdiği reformların ülkeye demokrasi ve özgürlük getirdiğini savunuyorlar.

Yönetim yanlısı gösterilerde, Suudi Arabistan bayraklarının taşınması dikkat çekiyor. Suudi tanklarının Bahreyn yönetimine destek için sınırı geçerek Bahreyn'e girdikleri iddia edilmiş, ancak Riyad yönetimi bunu reddetmişti.

MUHALEFET: GÖRÜŞMEYE HAZIRIZ
Öte yandan Şii muhalefetin önde gelen üyelerinde Abdülcelil Halil, değişim için görüşmelere hazır olduklarını bildirdi. Halil, iki hafta süren sokak gösterilerinin ardından Veliaht Prens'in diyalog çağrısını kabul edeceklerini belirterek, muhalefetin görüşmelerde taleplerini ve "diyalog için bir çerçeve" sunacağını açıkladı.

ABD'nin 5'inci Filosuna ev sahipliği yapan, Sünni hanedanın yönettiği körfez ülkesi Bahreyn'de nüfusun çoğunluğunu oluşturan Şiiler, başkentte onbinlerin katılımıyla protesto gösterileri düzenledi.

İsyan ateşi büyüyor

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...