Bahreyn'de Formula 1 gerginliği

Önümüzdeki Pazar günü yapılacak Formula 1 yarışı öncesi, Bahreyn sokakları karıştı. Ülkede yarışı fırsat bilerek, yaşadıkları baskı ve demokrasi taleplerine dikkat çekmek isteyen Şiiler, yine polis çatıştı. Formula 1 takımlarından Force India ekibi de bu çatışmaların içinde kaldı.

NTV Haber 20.04.2012 - 17:04

Bahreyn'de Formula 1 gerginliği

Formula bir yarışına ev sahipliği yapan Bahreyn sokakları gergin. Sünni yönetimin aldığı yoğun güvenlik önlemleri işe yaramadı. Demokrasi taleplerine dikkat çekmek isteyen Şiiler, yine sokaklara döküldü.

Kadın ve çocuklarında aralarında bulunduğu binlerce gösterici, güvenlik güçleriyle karşı karşıya gelince çatışma çıktı. Güvenlik güçleri, protestocuları dağıtmak için gözyaşartıcı gaz ve ses bombası kullandı.

F1 TAKIMI ÇATIŞMANIN İÇİNDE KALDI
Formula 1 takımlarından Force India’nın teknik ekibi de bu çatışmaların içinde kaldı. Ekipten yaralanan olmazken, çatışmalar nedeniyle korkuya kapılan iki teknisyen, Bahreyn'den ayrılarak ülkelerine dönmeyi tercih etti.

Formula 1 organizatörleriyle Bahreynli yetkililerse, olaylara rağmen yarışın güven içinde yapılacağını açıkladı.

BASINA KISITLAMA
Uluslararası imajının daha fazla sarsılmasını istemeyen Bahreyn, basına da kısıtlama getirdi. Yarışı izlemek isteyen yabancı basın mensuplarının çoğu vize alamadı.

Bahreyn'de nüfusun çoğunluğunu oluşturan ancak yönetimde söz sahibi olmayan Şiiler, geçen yıl reform talebiyle protesto gösterileri başlatmıştı. Ancak komşu körfez ülkelerinden asker desteği alan Sünni yönetim, gösterileri güç kullanarak bastırmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...