Bahreyn’de olağanüstü hal

Devlet televizyonu, hükümetin ülke çapında olağanüstü hal ilan edildiğini duyurdu. Bugünkü çatışmalarda bir eylemci ile Bahreyn’li ve Suudi iki asker öldü.

15.03.2011 - 14:18

Bahreyn’de olağanüstü hal

Körfez ülkelerinden Bahreyn’de bir aydır devam eden ayaklanmada en kritik günler yaşanıyor. Şii muhalefetin yönetimi bırakmasını istediği Sünni hanedan ülke çapında üç aylık olağanüstü hal ilan etti.


Devlet televizyonundan duyurulan açıklamada, güvenlik güçlerine eylemlerin durdurulması için gerekli tüm tedbirlerin alınması talimatının verildiği de belirtildi.

Açıklamanın, Suudi Arabistan Ordusu’na ait askerlerin ülkeye girmesinden sonra yapılması dikkat çekici. Bu arada Suudi Ordusu’ndan yapılan açıklamada, Bahreyn’deki askerlerden birini eylemciler tarafından öldürüldüğünü açıkladı. Açıklamada Almed el Raddadi adındaki askerin, çavuş rütbesinde olduğu ve kalabalıktan açılan ateşle hayatını kaybettiği belirtildi.

Dün yaklaşık bin kişili Suudi askerleri, Bahreyn hükümetinin talebiyle ülkeye girmiş ve hükümet binalarını korumaya almıştı.

Suudi askerlerinin ülkeye gelişi başkentte protesto ediliyor. Binlerce gösterici Suudi Arabistan'ın Manama Büyükelçiliği'ne yürüdüğü bildirildi.

BİR EYLEMCİ VE BİR ASKER ÖLDÜ
Öte yandan ülkedeki çatışmalar da devam ediyor. Son olarak Sitra'daki çatışmalarda bir protestocunun öldüğü bildirildi.Bahreyn televizyonu da çatışmalar sırasında bir bahreyn askerinin öldüğünü duyurdu.

hastane kaynakları çatışmalarda iki yüzden fazla kişinin de yaralandığını açıkladı.

G-8 DE ASKER GÖNDEREBİLİR
Bugün toplanan G-8 dışişleri bakanları toplantısında, Bahreyn'e asker gönderilmesi de gündeme geldi İtalya Dışişleri Bakanı, asker gönderilmesi üzerinde konuşulduğunu açıkladı.

ERDOĞAN: YENİ KERBELALAR OLMASIN
Başbakan Erdoğan da bahreyn'de yaşananları değerlendirdi. Bugün Moskova'ya hareketinden önce gazetecilerin sorularını cevaplayan Erdoğan "yeni Kerbellar yaşamak istemiyoruz. Ancak Bahreyn’deki gelişmeler bu yöne ilerleyen gelişmlerdir. Böyle bir gelişme yaşamak istemediğimiz için de taraflarla görüşmelerimiz devam ediyor" dedi.

Erdoğan, Suudi askerlerin Bahreyn'e girişini de "temenni odur ki, asker çıkarmanın arkasından olumsuz gelişmeler yaşanmasın ve bu durum barış içerisinde çözülsün” sözleriyle değerlendirdi.


İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Bahreyn'deki kargaşadan ve bu ülkede olağanüstü hal ilan edilmesinden endişe duyulduğunu bildirdi.

Hague İngiliz Parlamentosunun alt kanadı olan Avam Kamarasında yaptığı konuşmada, "Bahreyn'deki gerginlikten, özellikle de hükümetin olağanüstü hal ilan etmesinden çok endişeliyiz. Tüm tarafları itidale ve şiddeti önlemeye çağırıyoruz" dedi.

İngiltere bugün ayrıca, vatandaşlarına zorunlu kalınmadıkça Bahreyn'e seyahat etmeme çağrısında bulundu.

ABD: ÇÖZÜM ASKERİ DEĞİL
Ülkedeki durumla ilgili ABD'den de bir açıklama geldi.

Beyaz Saray sözcüsü Tommy Vietor, ülkede olağanüstü hal ilan edilmesine ilişkin değerlendirmesi sorulduğunda, "Birşey açık: O da Bahreyn'deki sorunların askeri bir çözümü olmadığı. Siyasi bir çözüm gerekli. Tüm taraflar Bahreyn vatandaşlarının tüm ihtiyaçlarına yanıt veren bir diyalog üretmek için çalışmalı" diye konuştu.
Bahreyn'de Şii din adamları, Krallık'ta yaşanması olası bir ''katliamı'' engellemeleri için uluslararası topluma çağrıda bulundu.

İleri gelen Şii din adamları, yazılı açıklama yaparak, başkent Manama'daki İnci Meydanı'nda korkunç bir katliamın beklendiği uyarısını yaptı.

Bildiride, sadece haklarını talep eden Şii halkın katliam riski altında bulunduğu belirtilerek, Dünya İslam Birliği ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin bir an önce duruma müdahale etmesi istendi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...