Bahreyn'de ordu sahne alıyor

Ortadoğu'ya yayılan gösterilerin Bahreyn ayağında ordu kamu güvenliğinin sağlanaması için önlemler aldığını açıkladı.

17.02.2011 - 07:55

Bahreyn'de ordu sahne alıyor

Mısır'da Hüsnü Mübarek'in gidişinden sonra isyan ateşinin en sıcak olduğu yer Körfez ülkesi Bahreyn oldu. Dördüncü gününe giren eylemlerde ordu "kamu güvenliği ve düzeninin yeniden oluşturulması için önleyici ve kesin önlemlerin alındığını" duyurdu.


Diğer taraftan eylemler siyaset sahnesine de taşındı. Bahreyn parlamentosunda halkın çoğunluğunu oluşturan Şiilerin liderliğindeki muhalefet parlamentodan çekilme niyetinde olduğunu açıkladı. Parlamentonun 40 sandalyeli alt kanadında 18 sandalyesi bulunan anamuhalefet grubu El Vefak'tan bir milletvekili, liderleri Şeyh Ali Salman'ın "grubun parlamentodan çekilme kararını açıklayacağını" belirtti.

Başkent Manama'da gece saatleri de hareketliydi. Kahire'deki halkın Tahrir Meydanı'na toplanmasından esinlenerek gösterilerin ilk gününde itibaren toplandığı İnci Meydanı'nda gece saatlerinde polis baskını yaşandı.

Resmi olmayan kaynaklara göre silah ve gaz bombalarıyla yapılan müdahele sırasında üç kişi öldü.Muhalefet hareketi El Vefak'ın sözcüsü de 10'u ağır olmak üzere 50 kişinin de yaralandığını söyledi.

Görgü tanıkları AFP'ye yaptıkları açıklamada, Bahreynli polislerin Manama'nın merkezinde bulunan İnci Meydanı'nda kamp kuran göstericilere saldırdığını ve onları dağıttığını belirtti.

Görgü tanıklarından 37 yaşındaki Fadıl Ahmet, "Polis, çadırda geceyi geçiren yüzlerce göstericiye saldırdı" dedi. Polisin müdahalesinden kaçan Mahmut Ferac ise "Güvenlik güçleri, meydana bakan bir köprüden geldi ve saldırı sırasında birçok gösterici yaralandı" dedi.

Görgü tanıklarına göre ayrıca, İnci Meydanı'na yüzlerce kilometre uzakta da patlama sesleri ve ambülansların siren sesleri duyuldu.

BİLANÇO: 5 ÖLÜ
Tunus ve Mısır'daki halk ayaklanmalarının ardından, Körfez ülkesi Bahreyn'de de Pazartesi günü gösteriler başlamıştı. Dört gündür devam eden eylemlerde şimdiye kadar beş kişi hayatını kaybetti.

Sünni hanedanın yönettiği, nüfusun çoğunluğunun Şii olduğu, ABD'nin 5'inci Filosuna ev sahipliği yapan körfez krallığındaki binlerce gösterici, 1971'den bu yana görevde olan Başbakan Şeyh Halife bin Sallah el Halife'nin istifasını, siyasi tutukluların salıverilmesini ve yeni anayasa istiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...