Bakan Bozkır'dan AB'ye vize resti

AB Bakanı Volkan Bozkır, "Bizim için vizelerin kaldırılması ne kadar önemliyse, Geri Kabul Anlaşması da AB için önemli. Ben diyorum ki; vizeyi kaldırmazsanız, Geri Kabul Anlaşması'nı feshedeceğiz. Hakikaten feshedeceğiz, şakası yok" dedi.

Anadolu Ajansı 22.05.2015 - 10:24

Bakan Bozkır'dan AB'ye vize resti

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) üyeleriyle Conrad Otel'de bir araya geldi.

AB ile vizelerin kaldırılması konusuna değinen AB Bakanı Volkan Bozkır, vizelerin 1980 askeri darbesinin Türkiye'ye hediyesi olduğunu ve o yıllardan beri vize sorunuyla uğraşıldığını söyledi.

AB Bakanı Volkan Bozkır Türk vatantaşları için vizenin kaldırılmasını Geri Kabul Anlaşması'na bağladıklarını belirtti.

AB'ye vize resti çeken Bakan Bozkır şunları söyledi: "Bizim için vizelerin kaldırılması ne kadar önemliyse, Geri Kabul Anlaşması da AB için önemli. Ben diyorum ki; vizeyi kaldırmazsanız, Geri Kabul Anlaşması'nı feshedeceğiz. Hakikaten feshedeceğiz, şakası yok. Vizeler niye kalkmıyor Diyorlar ki; 'Kapıları açarsak ilk gün 10 milyon, sonra 5 milyon, daha sonra 25 milyon Türk Avrupa'ya gelir. Avrupa piyasaları istila eder.' Böyle bir korku var. Gidip ne yapacağız orada, iş yok güç yok. İkinci bir nedeni de bu vize harçları büyükelçilikler için büyük gelir. Ama inşallah vize kalkacak. Vizeler de kalkarsa geriye kalıyor müzakere süreci. Yavaş gidiyor gibi görünüyor ama yavaş gitmiyor."

"AB'NİN HRİSTİYAN BİRLİĞİ OLMA LÜKSÜ YOK"

AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Kıbrıs sorununun bu sene çözüleceğini ve bunu sonucunda bloke edilmiş 14 faslın bir anda açılır hale geleceğini idddia etti.

AB'nin uzun zamandır kafasını kuma gömdüğü için terörizm ve radikalizmle yaklaşan tehlikeyle yüz yüze kaldığını ifade eden Bozkır, "AB, 'Ben Hristiyan kulübüyüm' diye kuruldu aslında. AB'nin Hristiyan birliği olma lüksü yok artık. Çünkü Avrupa'da 7-8 milyon Müslüman yaşıyor. Radikalizm, İslamofobi ve ırkçılıkla mücadele, kendine kapanarak değil, kendini aşarak, genişleterek, yeni renkler ve dinler katarak olabilir. Bunu sağlayabilecek yegane ülke; Türkiye. Yıllardır diyoruz ki, terörist teröristtir. Ama göz yumdular'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...