Önce Dışişleri Bakanlığı ardından da Bakan Mavlüt Çavuşoğlu, ABD'nin Suriye'ye yaptığı füze saldırısına ilişkin açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanlığı, Suriye rejiminin Han Şeyhun kimyasal saldırısının ardından ABD'nin Şayrat askeri üssüne yaptığı operasyonun "son derece olumlu" karşılandığını vurgulayarak, "Benzer suçların cezasız kalmaması ve hesap verilebilirliğin tesis edilmesi yönünde atılacak adımlar Türkiye’nin tam desteğine sahip olacaktır." açıklamasında bulundu.

ÇAVUŞOĞLU: DESTEKLİYORUZ

"ABD’nin bu müdahelesini yerinde buluyor ve destekliyoruz." diyen Çavuşoğlu, "Bu rejim daha önce hesap vermeliydi ama bu sorulmadığı için 1 milyon insanı sadece kimyasal silahlarla değil, varil bombaları ve açlıkla öldürdü. En son yine kimyasal silah kullandı, hem de sivillere yönelik. Bunun hesabını vermeli. Aynı suçları tekrar etmemeleri için hem hukuk önünde hesap vermeli hem de ellerindeki imkanlar yok edilimeli" şeklinde konuştu.

"ÖNCE SİYASİ ÇÖZÜM, OLMADI..."

Bundan sonra hangi adımların atılacağının koordine edilmesi gerektiğini söyleyen Çavuşoğlu, "Görüşmelerimiz oldu ve devam da edecek. ABD dışişleri bakanı ile görüşmek için temasa geçtik" dedi ve şöyle devam etti:

"Suriye içinde, yerinden edilmiş insanların sayısı çok fazla ve bu insanlar nereye yerleşecek. Suriye içindeki güvenli bölgeler genişletilmeli. Diplamasi çalışmalarını yoğunlaştıracağız.

Bu rejimi bir an evvel uzaklaştırmak lazım. Bunun en güzel yöntemi, geçiş sürecinin bir an önce başlatılması. Bir geçiş hükümeti kurulmalı. Bunu BMGK kararında da görüyoruz. Kendisi uzaklaşmak istemiyor, hükümet olmuyor, insanlık suçuna devam ediyor. O zaman bu kişiyi oradan uzaklaştırmak için hangi adımlar gerekiyorsa atmak lazım.

Biz Suriye’de siyasi çözüm için herkesten fazla çaba sarf etttik. Bu çabalarımızı sürdüreceğiz. Suriye’nin toprak bütünlüğü, milli birlik ve beraberliği sağlanmalı. DAEŞ’le mücadeleye devam edelim ki, Suriye halkı Esad’la DAEŞ arasında tercih yapmak zorundaymış gibi olmasın."

TÜRKİYE'YE BİLGİ VERİLDİ Mİ?

Çavuşoğlu'na, ABD'nin operasyonla ilgili Türkiye'ye bilgi verip vermediği de soruldu ve yanıt şöyle oldu:

"Koalisyona bilgi verildi. Bu bilgi paylaşımı oluyor, bir sıkıntı yok. ABD’nin Ankara Büyükelçisi müsteşarımızla temasa geçti. Burada bir sıkıntı yok. Bundan sonrasını nasıl koordine edebiliriz ona bakmak lazım."