Bakanları Kaddafi'yi terk ediyor

Libya'da Kaddafi rejiminin ikinci ismi muhaliflere sığındı, ardından İtalya'ya uçtu. İçişleri bakanı da yurtdışına yaptığı ziyaretten sonra ülkesine dönmedi.

20.08.2011 - 17:03

Bakanları Kaddafi'yi terk ediyor

Kaddafi yönetiminde kan kaybı sürüyor. Kaddafi rejimin bir zamanlar iki numaralı ismi olarak bilinen Abdüsselam Callud'un Libyalı muhaliflere sığındığı belirtiliyor.

Tunus hükümetinden üst düzey bir kaynak, gece yarısı Callud'un ailesiyle, Cerba havalimanından İtalya'ya doğru hareket ettiğini belirtti. Başka bir hükümet kaynağı da gece Tunus'un güneyine gelen Callud'un İtalya üzerinden başka bir ülkeye geçebileceğini söyledi.

Callud'un, Libya'daki krizin başından bu yana muhaliflerin yanında yer alan, Kaddafi ve rejimine karşı tavır alan Katar'a gidebileceği sanılıyor.

Libyalı muhaliflerin sözcüsü dün, Mesud Ali Callud'un muhaliflerin kontrolündeki Batı Dağları bölgesine sığındığını açıklamıştı.

CUNTA ÜYESİYDİ
Kaddafi'yi iktidara getiren 1969 darbesini yapan cunta içinde yeralan Callud, 1990'larda Kaddafi'nin gözünden düşene kadar Libya'nın iki numaralı ismi olarak biliniyordu. Kaddafi ile görüş ayrılığına düştüğü 1990'larda pasaportuna el konulan ve devlet gözetimi altına alınan Callud'un bu tarihten sonra Kaddafi rejimine ne kadar yakın olduğu bilinmiyor.

Öte yandan Libya Petrol Bakanı Omran Abukraa'nın İtalya ziyaretinin ardından Tunus'a geldiği ancak ülkesine dönmediği bildirildi.

Reuters'ın haberine göre adı açıklanmayan bir Tunuslu yetkili, Abukraa'nın Temmuz ayında OPEC toplantısı için İtalya'ya gittiğini belirtti. Kaddafi yönetiminin yıllarca Petrol Bakanlığını yapan Shokri Ganem de Kaddafi karşıtlarına katılmıştı.

Libya İçişleri Bakanı Nasır El Mobruk Abdullah'ın da hafta başında Mısır'a gittiği açıklanmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...