Bakiyev taraftarları harekete geçti

'Devrik lider ve tarftarları, iktidara dönmek için son şanslarını kullanıyor' yorumlarının yapılmasına neden olan eylem, Celalabad havaalanının işgal edilmesi oldu.

Anadolu Ajansı 13.05.2010 - 21:03

Kırgızistan'ın devrik lideri Kurmanbek Bakiyev'in taraftarları, ülkenin üçüncü en büyük havalimanı olan Celalabad havaalanını işgal etti.

Edinilen bilgiye göre, Bakiyev taraftarları uçakların inmesini engellemek için piste taş döktü.

Bakiyev taraftarları, bugün güney eyaletindeki Oş, Batken ve Celalabad devlet binalarını işgal etmiş ve Bakiyev döneminde atanan valilileri koltuğa oturtmuştu. Oş kentinde yaşanan olaylarla ilgili savcılığın dava açtığı belirtildi.

Bu arada, özellikle Oş ile Celalabad kent meydanlarında zaman zaman devrik lideri Bakiyev yanlıları ile geçici hükümet taraftarları arasında kavgalar çıktığı ifade ediliyor.

Kırgızistan'da 7 Nisanda güvenlik güçleri ile muhalif göstericiler arasında çıkan çatışmanın ardından iktidara gelen muhalif liderler, bu olayları Bakiyev ve taraftarlarının, iktidara dönmek için ''son şanslarını kullanması'' olarak görüyor.

OŞ'TA GÖRÜŞMELER YAPILIYOR
Öte yandan, geçici hükümetin Başbakanı Roza Otunbayeva'nın Oş kentine gönderdiği Savunma Bakanı İsmail İsakov ile Oş eyaletinin valilik binasını işgal eden devrik lider Kurmanbek Bakiyev döneminin Valisi Mamasadık Bakirov'un temsilcileri arasında görüşmelerin başladığı bildirildi.

Görüşmenin Oş kentindeki bir askeri kışlada yapıldığı ifade edildi.

Kentte durumun sakin olduğu kaydedilirken, valilik binası önünde 60 gösterici, aynı cadde üzerindeki tiyatro binasının önünde 1000 kadar geçici hükümet taraftarı bekleyişini sürdürüyor.

BELARUS DİPLOMATLARI TERK ETTİ
Öte yandan Belarus'un Bişkek'teki Büyükelçilik mensupları Kırgızistan'ı güvenlik gerekçesiyle terk etti.

"24.KG" Haber Ajansının haberine göre, başta Belarus'un Bişkek Büyükelçisi Viktor Denisenko olmak üzere tüm büyükelçilik personelinin ülkeden ayrıldığı belirtildi. Belarus Büyükelçisi Denisenko, ülkesine bugün geçici olarak geri çağrılmıştı.

Bişkek'teki Belarus Büyükelçiliğinin önünde 7 Nisandaki olaylarda hayatını kaybedenlerin yakınları eylem yapmış ve Belarus'a sığınan Kurmanbek Bakiyev'in iadesini istemişlerdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...