Bakoyanni: Türkiye çaba göstermiyor

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, Türkiye’nin Yunanistan ile ilişkilerini geliştirme konusunda çaba göstermediğini iddia etti.

Haberler - Anadolu Ajansı 20.12.2008 - 15:21

Bakoyanni: Türkiye çaba göstermiyor

Yunan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyannis, ülkesinin uzun zamandan beri süre gelen kıta sahanlığı sorunu ve diğer görüş ayrılıklarını yumuşatma konusundaki tüm çabalarına karşın, Türkiye’nin Yunanistan ile arasında olan gerginlikleri hafifletmek konusunda hiçbir çaba göstermediğini söyledi. ileri sürdü.

AB üyeliği konusunda gelecek yıl içinde önemli bir safhaya geçecek Türkiye için “artık zamanın olgunlaştığı” görüşünü dile getiren Bakoyanni, Türkiye’den “Kıbrıs’ın birleşmesi ve Akdeniz’deki ihtilaflı sularla ilgili müzakerelerde tavizler vermesini” istedi.

Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis’in Ankara’ya yaptığı ziyareti hatırlatan ve bu ziyaretin kendilerinin gösterdiği bilinçli çabalara bir örnek olduğunu savunan Bakoyanni, Türkiye’nin bu çabalara karşılık vermediğini ve bu yıl içinde umdukları gelişmeyi elde edemediklerini söyledi.

Bakoyanni “Gerginlikleri azaltma ve problemleri çözme stratejimize devam edeceğiz. Ancak Türkiye’den de belli addımlar atmasını bekliyoruz” diye konuştu.


Sayfa Yükleniyor...