Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan temaslarda bulunmak üzere gittiği Azerbaycan'da Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafindan resmi törenle karşılandı.

Zagulba Sarayı'nda gerçekleşen törende Cumhurbaşkanı Erdoğan tören kitasını selamladI.

İki lider daha sonra başbaşa görüşmeye geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu görüşmeye ait bir fotoğrafı Twitter hesabından paylaştı. 

İki lider, başbaşa görüşmelerinin ardından yüksek düzeyli stratejik işbirliği konseyi oturumuna katıldı. Oturumun ardından iki lider kameraların karşısına geçti.

TANAP projesinin kısa süre sonra tamamlanacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının önemine dikkat çekti.

Erdoğan, "Bakü-Tiflis-Kars demiryolu yapılırken bunu nasıl yapacaksınız diyenler vardı. Ama işte dün açılışını yaptık ve treni yolcu ettik. İnşallah yüzbinlerce insan sadece buradan değil Pekin'den Londra'ya kadar kullanılacak gün gelecek. Ucuz maliyetle yükler nasıl taşınır o yönden önemli" dedi.

İki ülke arasindaki dostluk ve kardeşliğin bölge için önemine vurgu yapan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde Türkiye'nin dünya çapında bir güce dönüştüğünü belirtti. "Türkiye'nin dostları seviniyor, düşmanları ise üzülüyor"dedi.

Dağlık Karabağ'da ikinci bir Ermeni devletine müsade etmeyeceklerini belirten Aliyev, Türkiye'de gelişen savunma sanayisine de ilgi duyduklarını kaydetti.