2006 yıllında Balkanların bu küçük ülkesi Karadağ’ı bağımsızlığa götüren Milo Cukanoviç düzenlediği yıllık basın toplantısında görevinden ayrılma kararını açıkladı. Cukanoviç , kararının yeni olmadığını ve ne iç ne de dış baskıları yüzündende alınmadığını söyledi.

Geçen hafta AB devlet ve hükümet başkanları, Karadağ'a aday ülke statüsü verilmesini onaylamıştı.

Karadağın bu önemli adımından sonra Cukanoviç devlet görevlerinden ayrıldığını açıkladı.

Muhalefet Cukanoviç’in istifa nedeni dış baskısı olarak değerlendirilirken, yorumcuların çoğu Karadağ’ın 20 yıllık sitaset sahnesinin kilit lideri olan 48 yaşındaki Cukanoviç artık hayatın diğer yönlerini belki keşfetmek istediğini dile getiriyor.

Cukanoviç ayrıca iki on yıllik bir süre içinde en sorumlu görevlerde bulunduğunu da vurguladı ve "temiz vicdanla, başım dik olarak gidiyorum"dedi. Demokrat Sosayalistler Partisi’nin başkanlığına devam edecek Cukanoviç, Kartdağ’da kalacak ve iş adamı olarak hayatına devam edecek.

BALKANLAR’IN EN UZUN İKTİDARI
Cukanoviç Balkanlarda en uzun süre içinde iktidarda kalan bir lider olarak tanınıyor. 29 yaşında Avrupa’nın en genç başbakanı olan Cukanoviç, 1998 -2002 arasında Karadağ Cumhurbaşkanlık görevinde bulundu. 2002 görevinden istifa ederek ülkesinin başbakanlık görevine atandı.

21 Mayıs 2006 tarihinde yapılan bağımsızlık referandumda 55,4 “evet” çıkmıştı. Referandum sonuçlarının doğrultusunda 3 Haziran 2006 tarihinde Karadağ Parlamentosu bağımsızlık ilan etti.

Ekim 2006 tarihinde başbakanlıktan istifasını veren Cukanoviç'in Şubat 2008 de yine aynı koltuğuna oturdu. Cukanoviç beş kez Babakanlık görevinde, bir kez ise Cumhurbaşkanlık görevinde bulundu.