'Bana dua edin'

İki gün önce sürpriz bir şekilde istifa ettiğini açıklayan Papa 16'ıncı Benedikt, kararının ardından ilk kez kameraların karşısına geçti. 8 bin kişinin önünde konuşan Papa, "Bana dua edin" dedi.

13.02.2013 - 15:57

'Bana dua edin'

Görevini 28 Şubat'ta bırakacağını açıklayan Katolik aleminin ruhani lideri Papa 16. Benedikt, inananlara Papa ve kilise için dua etmeye devam etmeleri çağrısında bulundu.

Her Çarşamba yaptığı genel oturumda İtalya ve dünyanın pek çok köşesinden inananı kabul eden ve onlarla birlikte dua eden Papa'nın bugün San Pietro bazilikasındaki görüşmesine 8 bin kişi katıldı.

Genel oturumun yapıldığı 6. Paul Salonu'na girişte yoğun alkışla karşılanan Papa 16. Benedikt, "İsa ve Cennet'in Krallığı" temalı konuşmasından önce hafta başında aldığı görevi bırakma kararına değindi.

'BU KARARI ÖZGÜRCE VERDİM'
Papa, "Bildiğiniz gibi, Tanrı'nın bana 19 Nisan 2005'te emanet ettiği bu görevi bırakma kararı aldım. Kilisenin iyiliği için Tanrı önünde günlerce dua edip, iyice irdelikten sonra özgürce bu kararı verdim" dedi.

Aldığı kararın ciddiyetinin farkında olduğunu ifade eden Katolik dünyasının ruhani lideri Papa, bu güçle daha fazla bu görevi yürütemeyeceğinin farkına vardığını söyledi.

Kendisine sevgi ve dualarla eşlik eden herkese teşekkür eden Papa 16'ıncı Benedikt, "Papa ve kilise için dua etmeye devam edin" dedi.

GÖZYAŞI DÖKTÜLER
Papa konuşmasının ardından inananlar tarafından uzun süre alkışlanırken, bazılarının gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

28 Şubat günü görevi bırakacak olan 16'ıncı Benedikt'in programında değişiklik olmadığı takdirde, bir daha toplu ayin yönetmesi beklenmiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...