Venezuela’nın sıradışı Devlet Başkanı Hugo Chavez, yine bir telefon konuşmasıyla gündemde. Ülkesinde evsizlere kredi vermediği iddia edilen İspanyol Bankası Banco Provincila'a öfekelenince soluğu telefonda aldı.

Banka müdürü ile Chavez arasındaki diyalog devlet başkanlığı sarayında Chavez'in televizyon konuşması sırasında yaşandı. Durum böyle olunca ekranları başındaki milyonlarca insan ve salondaki onlarca kişi bir devlet bşkanının banka müdüründen hesap sormasını canlı olarak izledi. Banka müdürünü arayan Chavez şunları söyledi;

“Banco Provincial'ın sayın müdürü Rodriguez,ben devlet başkanı Chavez zaten biliyorsun. Burda ulusal kanalda bir toplantıdayım ve sana bütün saygımla tekrar ediyorum. Rodriguez, kamuoyuna az önce, eğer senin Venezuela'da Müdürlüğünü yaptığın Banco Provincial yasalara uymassa başkanlık karanamelerin bankayı bana devretmeye başlayacağini söyledim. Sana bankanın fiyatını öderim. Duyuyor musun?

'EL KOYARIM'
Venezuela devlet başkanı anlaşılan telefondaki yanıttan pek de memnun kalmadı ve konuşmasına şöyle devam etti;

“Tamam ama bana nasıl cevap verdiğine dikkat et,bankanın satılık olmadığını söylüyorsun ama ben biliyorum ki ulusun menfaati için eğer istersem bankaya hemen el koyabilirim. Bana söylediklerine dikkat et,sana yalvarıyorum lütfen.”

Bu görüşmenin arıdndan banka yayınladığı yazılı açıklamada iddiaların doğru olmadığını ve ev sahibi olmak isteyenlere kredi verildiği duyurdu.

Chavez'in iktidara geldiği 1999'dan buyana Venezuela'da bankacılık sektörünün 3 te 1'i devletin kontrolüne geçmş durumda..