Barak istifa etti

İsrail'de İşçi Partisi bölündü. Partinin lideri ve Savunma Bakanı Ehud Barak, parti liderliğini bırakarak Knesset'te yeni bir grup kurdu.

17.01.2011 - 11:51

Barak istifa etti

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, başkanı olduğu İsrail İşçi Partisi'nin liderliğini bırakarak İsrail parlamentosunda (Knesset) yeni bir grup kurdu.

İsrail İşçi Partisi'ndeki iç çekişmelerin dayanılmaz hale geldiğini savunan Barak, "Özgürlük" (Haatzmaut) adı verilen yeni oluşumun "merkezde, Siyonist ve demokratik" olacağını belirtti. Barak, Knesset'teki Meclis Komisyonu'na da bu sabah durumu resmen iletti.

Ehud Barak, yeni oluşumun içindeki 4 bakan ve milletvekiliyle birlikte Knesset'te düzenlediği basın toplantısında, "Bizim için önce ülkemiz, sonra parti gelir. En son biz geliriz" dedi ve önlerinde kolay olmayan birçok öncelik bulunduğunu belirterek, bunları "Arap dünyası ve Filistinliler'le barış, ekonomi ve ulusal birliğin sağlanması" olarak sıraladı.

Geçmişte bazı partilerde bu şekilde ayrılıklar yaşandığını belirten Barak, eski başbakanlar Ariel Şaron ve Ben Gurion ile Şimon Peres'i örnek verdi.

Bugünü "zor bir gün" olarak nitelendiren ve "evlerini, dostlarını terkettiklerini" belirten Barak, yine de parti içindeki çekişmelerin dayanılmaz hale geldiğini, İşçi partisinin de "post-modernizme, post-Siyonizme ve daha sola yöneldiğini" iddia etti.

Barak, "Bugünden itibaren sürekli birilerinden özür dilemek ve kendimizi izah etmek durumunda kalmayacağız. Yeni bir yola çıkıyoruz. Bu yeni yolun doğru bir yol olduğuna da inanıyoruz" diye konuştu.

Filistinliler'le barış görüşmelerinin çıkmaza girmesinin ardından, İşçi Partisi Başkanı Barak, partili bakanlar ve milletvekillerinin, barış süreci olmazsa, partinin de koalisyondan çekilmesi yolundaki baskıları ile karşı karşıya idi. Yapılan tahminlere göre Barak, koalisyondan çıkmak zorunda kalmamak için partiyi bölmeyi kararlaştırdı.

Mevcut durumda İşçi Partisi'nin koalisyondan çekilebileceği yorumları da yapılmasına rağmen, henüz bu konuda bir görüş belirten olmadı. Ancak, Başbakan Benyamin Netanyahu'nun istifalar olacağı beklentisini taşıdığı ifade ediliyor.

İşçi partisi, 120 üyeli İsrail parlamentosunda 13 üyeye sahip. Koalisyonda ise 5 bakanlığı bulunuyor. Bakan yardımcıları da var.

NETANYAHU TEŞVİK ETTİ İDDİASI
Bu arada, Barak'ın ayrılma planlarıyla ilgili olarak, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun bu adımdan haberli olduğu ve teşvik ettiği, hatta Başbakanlık'taki yardımcılarının, Barak'ın bu girişimi planlamasında kendisine yardımcı oldukları öne sürülüyor.

Netanyahu'ya yakın bir kaynak, Ynet haber sitesine, bölünmenin koalisyonda küçük ama uyumlu bir grup yaratarak bir "kararlılık adası" oluşturacağını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...