Çipras Türk gemisinin bölgeden çekilmesini istedi

İlk yurtdışı gezisini Güney Kıbrıs'a gerçekleştiren Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras, Türk sismografik araştırma gemisi Barbaros Hayreddin Paşa'nın bölgeden çekilmesi gerektiğini söyledi.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 02.02.2015 - 15:20

Çipras Türk gemisinin bölgeden çekilmesini istedi

Güney Kıbrıs'a giden Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ı Larnaka Havaalanı'nda Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis karşılamıştı. Çipras adaya Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in davetlisi olarak geldi.

Güney Kıbrıs Rum kesimini ziyaret eden Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Rum lider Nikos Anastasiadis'le görüştükten sonra basın toplantısı düzenledi.

Kıbrıs’ta tek bir uluslararası kimliğe sahip, iki bölgeli, iki toplumlu federasyon temeline vurgu yapan Yunanistan Başbakanı Çipras, "Barbaros gemisi bölgeden çekilmeli" dedi.

Yunanistan olarak Güney Kıbrıs’a barış konusundaki desteklerinin süreceğine işaret eden Çipras, "Bulunacak olan adil ve sürdürülebilir bir çözüm Türk-Yunan ilişkileri, Avrupa Birliği ve Doğu Akdeniz bölgesinde istikrar için büyük önem taşıyor" şeklinde konuştu.

“Türkiye'ye ait Barbaros gemisinin Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenlik haklarını ihlal etmesi, bunun gerçekleşmesini hayli güçleştiriyor” diyen Yunanistan Başbakanı Çipras, geminin bölgeyi terk etmesi gerektiğini savundu.

Çipras, tüm Kıbrıslıların çıkarlarına olan, adil ve yaşayabilir bir çözümün bulunmasına yönelik çaba sarf edeceklerini de vurguladı.

"KIBRISLI TÜRKLER DE YARARLANACAK"

Rum lider Nikos Anastasiadis de müzakerelerin başlaması arzusu içerisinde olduklarını söyledi.

Bölgede bulunan doğal kaynakların Kıbrıs Cumhuriyeti’ne ait olduğunu savunan Anastasiadis, "Çözüm bulunmasıyla Kıbrıslı Türkler de bu zenginlikten yararlanacak" dedi.

Sayfa Yükleniyor...