Barcelona saldırısı sonrası Trump'tan skandal gönderme

ABD Başkanı Trump, İspanya'daki terör saldırısı sonrasında yaptığı sosyal medya açıklamasıyla yeni bir skandala imza attı.Seçim kampanyası sırasında, "Müslüman teröristlerin domuz kanına batırılmış mermilerle topluca infaz edilmesini terörle etkin bir mücadele yöntemi" olarak örnek gösteren trump yeni açıklamasıyla o mesajına gönderme yaptı.

Haberler - NTV Haber 18.08.2017 - 12:56 | Son Güncelleme : 18.08.2017 - 13:14

Barcelona saldırısı sonrası Trump'tan skandal gönderme

ABD Başkanı Donald Trump 19 Şubat 2016'da Güney Carolina'daki seçim mitinginde şu sözleri sarf etmişti:

"General Pershing 50 mermi aldı ve onları domuz kanına batırdı. Adamlarına tüfeklerini doldurttu ve 50 teröristi duvarın karşısına sıraladı. 49'unu vurdular ve 50'inci kişiye dedi ki "insanlarına git ve olanları anlat" ve 25 yıl boyunca hiçbir sorun yaşanmadı."

ABD Başkanı Trump, "ABD'li General Pershing'in Birinci Savaşı'nda Filipinler'deki Müslüman militanları domuz kanına batırılmış mermiler kullanarak yıldırdığı" şeklinde bir örnek vermişti.

ABD Başkanı Trump, İspanya'daki terör saldırısının ardından paylaştığı son sosyal medya mesajıyla da büyük tartışma yarattı.

Trump "ABD'li General Pershing'in yakalanan teröristlere ne yaptığını araştırın. 35 yıl boyunca radikal İslami terör olmamıştı " dedi.

ABD Başkanı Trump, General Pershing'in yöntemlerini yeniden gündeme getirmesi sonrası İslam düşmanlığı ve ırkçılıkla suçlandı.

Trump'ın bahsettiği olaysa aslında bir şehir efsanesi.

Birçok tarihçi ABD'li General Pershing'in Birinci Dünya Savaşı sırasında Filipinler'deki İslamcı gerillaları domuz kanına batırılmış mermilerle öldürttüğü ya da ölülerinin mezarına domuz cesetleri koydurttuğu şeklindeki hikayenin gerçek dışı olduğu konusunda birleşiyor.

ABD Başkanı Trump, ABD'nin Charlottesville kentinde yaşanan saldırının ardından da ırkçılara tepki göstermemiş, ırkçılık karşıtı kurbanları da suçladığı son açıklaması ile çok büyük tepki çekmişti.

Birçok tarihçi, ABD'li General John J. Pershing'in Filipinli Müslüman militanları domuz kanına batırılmış mermilerle kurşuna dizdirdiği olayının şehir efsanesi olduğunu belirtiyor. 
Birçok tarihçi, ABD'li General John J. Pershing'in Filipinli Müslüman militanları domuz kanına batırılmış mermilerle kurşuna dizdirdiği olayının şehir efsanesi olduğunu belirtiyor. 

Sayfa Yükleniyor...