Barış şurasına roket saldırısı

Afganistan'da gerçekleşen Barış Şurası'na roket ve intihar saldırısı düzenlendi. Saldırının sorumluluğunu Taliban üstlendi.

02.06.2010 - 18:53

Afganistan'ın başkenti Kabil'de barış şurasının yapıldığı yerin yakınında düzenlenen roket saldırıları ve intihar saldırısını Taliban üstlendi.

Yetkililer, şuranın toplandığı çadıra üç roket atıldığını ancak roketlerin isabet etmediğini belirtti.

Silah seslerinin kaynağının, güvenlik güçlerinin bilinmeyen sayıda militanla girdiği çatışma olduğu, intihar eylemcilerinden birinin kendini havaya uçurduğu ifade edildi.

Görgü tanıkları, ilk saldırı girişiminden sonra halen yer yer silah seslerinin duyulduğunu söyledi.

KARZAİ: OTURUN, BEN ALIŞIĞIM
İlk roketin, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin açılış konuşmasını yaptığı sırada atıldığı, Karzai'nin tedirgin olan delegelere, "Oturun, bir şey olmayacak. Ben buna alışığım. Herkes buna alışık" dediği kaydedildi.

Karzai'nin konuşmadan sonra toplantı yerinden ayrıldığı bildirildi.

Bu arada Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid, Reuters ajansına telefonla yaptığı açıklamada, saldırının kendi savaşçıları tarafından düzenlendiğini söyledi.

Başkentteki Politeknik Üniversitesinde bu sabah başlayan toplantıya, aşiret liderleri, vilayet ve bölge yöneticileri, milletvekilleri ve sivil toplum temsilcilerinden oluşan 1600 dolayında delege katılıyor.

TALİBAN: İŞGALCİLERİN PROPOGANDASI
Ülkedeki savaşın sona erdirilmesi için alınacak önlemlerin görüşüleceği toplantıya davet edilmeyen Taliban, toplantının "işgal güçlerinin propaganda aracı" olduğunu iddia ediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...