Kuzey Irak'ta "başkanlık krizi" çözüldü

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Adalet Bakanlığı Komisyonu "bölgesel başkan" Mesut Barzani'nin görev süresininin 2 yıl daha uzatılmasına karar verdi.

Anadolu Ajansı 17.08.2015 - 17:30

Kuzey Irak'ta "başkanlık krizi" çözüldü

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Parlamentosu çarşamba günü toplanarak Adalet Komisyonu'nun kararını değerlendirecek.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, Kürt bölgesindeki siyasi partilerin 20 Ağustos'tan önce toplanarak "başkanlık krizi"nden çıkış yolu bulmalarını istemişti.

Mesud Barzani'nin lideri olduğu Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Barzani'nin görev süresinin uzatılmasını ve ertelenen başkanlık seçiminin halk oyuyla yapılmasını istiyordu.

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), Goran Hareketi ve İslami Toplum Partisi (Komel) ise Barzani'nin görev süresinin uzatılmasına temkinli yaklaşıyordu. Üç parti Barzani'nin görev süresinin uzatılması karşılığında yetkilerinin kısıtlanmasını ve bölgesel başkanlık seçiminin parlamentoda yapılmasını talep ediyor.

Mesud Barzani, 2005 yılında parlamento tarafından, 2009'da ise halk oyuyla IKBY Başkanı seçilmişti. Barzani'nin 2013 yılında görev süresi doldu. Ancak IKBY Parlamentosu, Barzani'nin görev süresini 20 Ağustos 2015'e kadar uzatmıştı.

Kürt Bölgesel Parlamentosu 111 milletvekilinden oluşuyor. KDP 38, Goran 24, KYB 18, Yekgirtu 10, Komel ise 6 sandalye ile parlamentoda temsil ediliyor. Diğer sandalyelere ise küçük partiler ve kota uygulanan azınlık grupları sahip.

Sayfa Yükleniyor...