NTV

Barzani görevi bırakıyor

NTV Haber

Dünya
barzani.jpg

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, 1 Kasım itibarıyla sona eren başkanlık görevine devam etmeyeceğini ve süresinin uzatılmasını da kabul etmediğini bildirdi. Barzani, başkanlık yetkilerinin parlamento ile Neçirvan Barzani'nin başbakanlığındaki hükümet arasında bölüşülmesini istiyor.

İlişkili Haberler

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) meclisinde düzenlenen bugünkü oturumda Mesut Barzani'nin daha önce yolladığı mektup okundu.

Mektupta Barzani'nin şu ifadeleri yer aldı:

"1 Kasım itibarıyla süresi dolan başkanlık görevime devam etmek istemiyorum. Aynı zamanda başkanlık yasasının değiştirilmesi veya süresinin de uzatılmasını kabul etmiyorum. Başkanın yetki ve görevinden kaynaklı yasal boşluğun yaşanmaması için en kısa zamanda tarafların toplanması gerekiyor."

IKBY Başkanı Barzani, halk içinde "hakların elde edilmesi ve kazanımların korunması" için çalışmalarını sürdüreceğini kaydetti.

Barzani, başkanlık yetkilerinin parlamento ile Neçirvan Barzani'nin başbakanlığındaki hükümet arasında bölüşülmesini istiyor.

Goran hareketi ve İslam Toplum Partisi, iki yılı aşkın süredir ilk kez parlamento oturumuna katıldı.

Mesut Barzani'nin görev süresi 2013'te dolmuş, iki kez iki yıllığına uzatılmıştı. Barzani'nin görev süresi 1 Kasım'da doluyor.

ETİKETLER