İlişkili Haberler

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani 25 Eylül tarihinde yapılması planlanan bağımsızlık referandumuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Barzani referandumdan "evet" sonucunun çıkması üzerine Bağdat'taki merkezi hükümetle bağımsızlık şartlarını görüşmek üzere masaya oturacaklarını söyledi.

Barzani, referandumdan sonra bağımsızlığın ilan edilmesinin Bağdat'la yapılacak görüşmlere bağlı olarak bir veya iki yıl sürebileceğini belirtti. IKBY Başkanı Barzani, referandumun ertelenmesi taleplerine ilişkin, "Maalesef bize şu ana kadar iyi bir alternatif sunulmadı" dedi.

"BU SUÇ DEĞİL"

Barzani, Süleymaniye kentindeki "evet" mitinginde yaptığı konuşmada, düzenleyecekleri referandumun normal ve yasal olduğunu öne sürerek, "Bu, suç değil. Yaklaşık 100 yıl boyunca haksızlığa uğrayan bir halk, bağımsızlık talebinde bulunuyor." dedi.

Referandumun ardından merkezi hükümet ile görüşmeye hazır olduklarını vurgulayan Barzani, şunları söyledi:

"Referandum sonrası Bağdat'la tüm sorunların çözülmesi için uluslararası toplumun desteğiyle çok ciddi ve dostane diyaloğa geçmeye hazırız. Tüm sorunları bir ya da iki yıl içinde çözdükten sonra güzellikle ve kardeş gibi veda ederiz. 100 yıl boyunca 'ortak ve kardeş gibi yaşayalım' dedik ancak siz kabul etmediniz. O zaman gelin komşu gibi yaşamak için vedalaşalım. Siz dostumuz kardeşimiz, müttefikimizsiniz."

Barzani, "Belki birçoğu yanlış anlamıştır ancak bize göre referandum dünyanın sonu değildir. Kürdistan halkının kararı da her şeye bir son getirecek anlamı da taşımıyor." dedi.

IRAK CUMHURBAŞKANI İLE BARZANİ GÖRÜŞMESİ

Referandum çalışmaları kapsamında Süleymaniye kentine giden Mesud Barzani'nin Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) yetkilileriyle bir araya geldiği belirtildi. 

RUSYA VE SUUDİ ARABİSTAN'DAN REFERANDUM AÇIKLAMASI

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın Irak’ın toprak bütünlüğünü desteklediğini bildirdi.

Peskov, gazetecilerin IKBYin gerçekleştirmeyi planladığı "bağımsızlık referandumu"na ilişkin değerlendirmesini soran gazetecilere açıklamalarda bulundu. Kremlin Sözcüsü Peskov, “Kuşkusuz, Rusya’nın bölgedeki devletlerin toprak bütünlüğünün lehine tavrı değişmezdir. Bölge devletlerinin toprak ve siyasi bütünlüğünün korunması temelinde durumun istikrara kavuşmasına devam edilebileceğine inanıyoruz.” dedi.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA ise Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasını yayınladı. SPA'da yer alan açıklamaya göre, Suudi Dışişleri Bakanlığı, Barzani'nin referandum konusunda ileri adım atmayarak sağduyulu davranmasını umuyor.