Barzani: Sabrımızın bir sınırı var

Petrol sevkiyatıyla ilgili açıklamalarda bulunan Neçirvan Barzani'nin mesajı Bağdat yönetimine.

Anadolu Ajansı 21.04.2014 - 05:39

Barzani: Sabrımızın bir sınırı var

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, merkezi Bağdat hükümetiyle yaşanan petrol sevkiyatı ve bütçe krizine ilişkin konuştu.

Barzani, Türkiye'ye yaptığı ziyarette Başbakan Erdoğan ile gerçekleşen görüşmenin çok olumlu ve verimli geçtiğini belirtti.

"Ziyaretimizin amacı ikili ilişkileri geliştirmek ve karşılıklı olarak alışveriştir. Şunu açıklıkla söyleyebilirim: enerji konusunda Türkiye heyetiyle toplantılar yaptık ve faydalı neticeler elde ettik. Görüşmelerimizi devam ettireceğiz" diyen Barzani, herhangi bir anlaşmanın yapılıp yapılmadığına ilişkin bir soruya şu cevabı verdi:

"Petrol sevkiyatıyla ilgili Türkiye'nin hiçbir sorunu yok. Onların bu konudaki görüşü nettir. Bize her zaman, 'petrol sizindir, kararı sizler vereceksiniz. Getirip burada satmanızda bizim için bir sıkıntı yok' diyorlar."

Barzani geçen hafta Ankara'da Başbakan Erdoğan ile görüşmüştü Barzani geçen hafta Ankara'da Başbakan Erdoğan ile görüşmüştü


"SABRIMIZIN BİR SINIRI VAR"
Merkezi Bağdat hükümetiyle anlaşmaya varmak istediklerini ancak karşı tarafın buna yanaşmadığını ifade eden Barzani, şunları kaydetti:

"Arzumuz petrolü, Anayasa çerçevesinde gönderip satabilmektir. Bunun için bir çözüm yolu arayışında olduk ve çok çaba gösterdik. Fakat şu ana kadar Bağdat ve Erbil arasında herhangi bir ilerleme sağlanamadı. Kürdistan'ın bütçedeki yüzde 17'lik payı gönderilmedi. Memur maaşları ödenmedi. Şu hususu açık bir şekilde belirtmek isterim ki bugüne kadar çok sabrettik ve tahammül gösterdik. Ancak bunun da bir sınırının olduğunu herkes bilmelidir. Şayet Bağdat hükümetiyle bir sonuca varamayacağımız anlaşılırsa, kendi başımızın çaresine bakacağız."

"HENDEK KAZAMAYA DEVAM EDECEĞİZ"
Irak-Suriye sınırındaki hendek kazısıyla ilgili bir soru üzerine çalışmaların aksatılmadan devam edeceğini söyleyen Barzani, "Biz kimseye karşı hendek kazmıyoruz. Kürdistan'ın emniyeti için her ne gerekiyorsa yapmaktan geri durmayacağız. Halkın güvenliği için gerekiyorsa hendek kazarız ve tel örgü çekeriz" ifadelerini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...