Barzani: Türkiye PKK'yla diyalog başlatmalı

BBC'nin sorularını yanıtlayan Necirvan Barzani, PKK ve Kürt sorununun çözümü için öncelikli adımları , 'ateşkes', 'Öcalan'ın cezaevi koşullarının iyileştirilmesi' ve 'PKK'yla silahların bırakılması için diyalog' olarak sıraladı.

16.10.2012 - 18:06

Barzani: Türkiye PKK'yla diyalog başlatmalı

Irak Bölgesel Kürt yönetimi Başbakanı Barzani, Türkiye'nin ''Sorunun askeri değil, siyasi bir sorun'' olduğunu, bunu askeri operasyonlarla çözmesinin de mümkün olmadığını anlaması gerektiğini savundu ve ''Bu sorunun tek çözüm yolu diyalog ve müzakere'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye'de olumlu olarak nitelediği önemli değişimlerin yaşandığını kaydeden Barzani, ''Bu bir gecede çözülebilecek bir sorun değil. Uzun zamandır varolan bir sorun, çözümü de zaman alır. Şu anda kritik soru şu: Türkiye bu sorunu çözmek istiyor mu yoksa istemiyor mu? Eğer çözmek istiyorlarsa bir masaya oturup diyalog başlatmak zorunda olduklarını anlamaları gerekiyor'' görüşünü dile getirdi.

Barzani, Türkiye'de hükümetin ''sorunun diyalog yoluyla çözülmesi gerektiği sonucuna vardıklarını düşündüğünü'' de vurguladı.

Necirvan Barzani, sorunun çözümü için önerilerini sıralarken ise, ''En önemlisi hükümetle PKK arasında derhal bir ateşkes. İkincisi Abdullah Öcalan'ın koşullarının iyileştirilmesi. Sonra da PKK'yla silahların bırakılması için gerçek bir diyalog'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...