Barzani'den PKK'ya "çözüm süreci" uyarısı

IKYB Başkanı Mesud Barzani, barış sürecinin sona ermesinde Erdoğan kadar PKK’nın şahin kanadının da sorumluluğu bulunduğunu söyledi.

Haberler - DW Türkçe 31.07.2015 - 14:38

Barzani'den PKK'ya "çözüm süreci" uyarısı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, Alman Focus dergisine verdiği mülakatta PKK ve barış süreciyle ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Barzani, Münih'te yayımlanan Focus dergisine verdiği mülakatta Türkiye ile barış sürecinin sona ermesinde PKK'nın da suçunun bulunduğunu belirterek, “Türklerle Kürtler arasındaki barış sürecinin tehdit altında bulunması sadece Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan değil, PKK içindeki barış istemeyen şahinlerle de alakalıdır” diye konuştu.

PKK'nın kendi gücünü abarttığını belirten Barzani ABD ile Türkiye arasında varılan anlaşmanın bölgede çok büyük bir etki yapacağını savundu.

Barzani diğer yandan çatışmaların yayılarak Kuzey Irak'ı da içine alabileceği endişesini dile getirdi.

ALMANYA'DA SİLAH SEVKİYATI TARTIŞMASI

Barzani'ye bağlı peşmergelere askeri yardımda bulunan Almanya'da ise Erbil'e giden silah ve mühimmatın PKK'nın eline geçebileceği endişesi tartışmalara yol açıyor.

Barzani, askeri yardımın yanlış ellere geçmeyeceği güvencesi vermiş, bunun için her tür önlemin alınacağını açıklamıştı.

Almanya'da iktidarın büyük ortağı Hristiyan Demokrat Birlik'in savunma politikaları uzmanı Roderich Kiesewetter, Barzani'ye bağlı peşmergelere Alman yardımının süreceği güvencesini verdi. Kiesewetter Focus dergisine verdiği demeçte Ankara'ya ise eleştirilerde bulunmuş ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ‘barış sürecini sona erdirerek Kürtlerle barışı sorumsuzca tehlikeye atmakla' suçlamıştı.

Yeşiller partisinin savunma politikaları sözcüsü Omid Nouripour ise Kürtlere Almanya'nın askeri yardım yapmasını eleştirerek, “Alman hükümeti, peşmergeye gönderilen silahların PKK'ya devredilebilme olasılığını göz ardı edemeyeceği için Kürtlere yaptığı silah sevkiyatına derhal son verilmelidir” dedi. Nouripour, aynı durumun, bir iç savaşa doğru ilerlediğini öne sürdüğü Türkiye için de geçerli olduğunu savundu.

Sayfa Yükleniyor...