Barzani'den 'radikal' uyarı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani, ''Bazı radikal kimselerin ya da grupların Irak'ta son zamanlarda düzenlenen gösterileri sabote etme çabaları'' konusunda uyarıda bulundu.

20.01.2013 - 15:53

Barzani'den 'radikal' uyarı

Kuzey Irak yönetimi lideri Barzani, ''Radikal kimselerin gösterileri sabote etme çabaları konusunda dikkatli olunması uyarısında bulunuyoruz'' dedi.

Irak'ın, vatandaşlara yönelik hizmetlerin ihmal edilmesi, anayasanın ve anlaşmaların uygulanmaması sebebiyle uzun zamandır kriz içinde olduğunu savunan Barzani, bu durumun Irak'ta tüm grup, oluşum, parti ve örgütleriyle halkın hoşnutsuzluğuna neden olduğunu ifade etti.

Maliki hükümetinin, krizin çözümü için akılcılık ile hareket etmesi gerektiğini belirten Barzani, çözümün anayasaya dönüş ile mümkün olacağını söyledi. Barzani, ''Krizi aşmak için, siyasi sürecin doğru bir menzilde ilerlemesi, anayasaya başvurulması ve diyalog üslubunun benimsenmesi gerekir'' görüşüne yer verdi.

Irak'taki çok sayıda kent ve eyalette 23 Aralık'tan bu yana hükümet karşıtı gösteriler yapılıyor. Göstericiler, ''tutukluların serbest bırakılması ve

Terörle Mücadele Kanunu'nun ilgası'' gibi taleplerde bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...