Mali Başbakanı Modibo Diarra, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda kürsüden yaptığı çağrıda, ülkesine askeri müdahalede bulunulmasını istedi.

Diarra, "Ulusal birlik ve toprak bütünlüğümüzün korunması için uluslararası toplumun harekete geçmesini istiyor ve Birleşmiş Milletleri askerlerimize yardım etmek üzere Mali'ye askeri müdahalede bulunmaya davet ediyoruz. Ülkenin doğusunu radikal İslamcılar sardı. Bu teröristler korkunç insan hakları ihlalleri gerçekleştiriyor. Bu eylemlerin savaş suçu sayılması için Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne de başvurduk" dedi.

Fransa, eski sömürgesine askeri müdahale kararı çıkarılması için Güvenlik Konseyi'ne çağrıda bulundu. Ancak müdahale çağrısı, Birleşmiş Milletler'i ikiye böldü. Amerika Birleşik Devletleri ise sorunun siyasi diyalogla çözülmesini istiyor.

Afrika ülkesi Mali'de Mart ayında gerçekleşen askeri darbenin ardından yaşanan otorite boşluğu, ülkede radikal İslamcı örgütlerin bazı bölgeleri ele geçirmesine neden olmuştu.

El Kaide'ye bağlı Tuaregler Örgütü, ülkenin kuzeyinde şeriat kuralları uygulamaya başlamış, İslam'a uygun olmadığı gerekçesiyle UNESCO Miras Listesi'nde yar alan bin yıllık türbeleri yıkmıştı.