Başbakan Yıldırım, BM Genel Sekreteri'yle görüştü

ABD ziyaretini sürdüren Başbakan Yıldırım, New York'a geçti. Yıldırım, New york temasları kapsamında BM Genel Sekreteri Guterres ile görüştü ve finans kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

NTV Haber 10.11.2017 - 04:33 | Son Güncelleme : 10.11.2017 - 08:56

Başbakan Yıldırım, BM Genel Sekreteri'yle görüştü

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ziyaretini sürdüren Başbakan Binali Yıldırım, Washington'daki temaslarını tamamlayarak New York'a geçti.

Başbakan Binali Yıldırım ilk olarak Musevi toplumu temsilcileriyle bir araya geldi. Türkiye'nin New York Başkonsolosluğu'nda düzenlenen toplantı basına kapalı olarak yapıldı. Yıldırım daha sonra CNN Internatıonal televizyonuna  bir mülakat verdi.

"BİRLEŞMİŞ MİLLETLER DAHA AKTİF HAREKET ETMELİ"

Yıldırım, New York'taki temasları kapsamında BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile BM Genel Merkezi'nde bir araya geldi.

Basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Başbakan Yıldırım, görüşmede ele alınan konulara değindi.

Guterres ile bölgesel ve küresel sorunları değerlendirdiklerini dile getiren Yıldırım, şöyle konuştu:

"Özellikle Türkiye'nin etrafında var olan istikrarsızlıkların doğurduğu sonuçların ve göçlerin, mülteci krizinin ortaya koyduğu yükün Türkiye tarafından ne kadar büyük bir fedakarlıkla karşılandığını Sayın Genel Sekreter ifade etti. Tabii bizim burada beklentimiz bütün Birleşmiş Milletler'e üye ülkelerin bu yüke ortak olmaları. Ayrıca son zamanlarda Myanmar Rohingya Müslümanlarına yapılan etnik temizlik konusunda Birleşmiş Milletler'in daha aktif hareket etmesi ve uluslararası camiayı harekete geçirmesi gerektiğini ifade ettik ve 'Bu konuda bir karar oluşturma yolu zorlanmalıdır' dedik. Diğer yandan da tabii oradan evlerinden yurtlarından uzaklaştırılan, göçmek zorunda kalan o insanlara hem insani yardımın BM koordinasyonunda akması hem de o insanların yurtlarına dönmesi gerektiğini, bunların sesinin yeterince duyurulamadığı, bu konuda Türkiye'nin sadece hem insani yardım hem de oradaki Müslümanların yaşadığı bu etnik temizliği dünya kamuoyunun dikkatine getirdiğini ifade ettik."

Başbakan Binali Yıldırım, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüştü.
Başbakan Binali Yıldırım, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüştü.

Başbakan Yıldırım, ayrıca Kıbrıs, Libya, Irak, Suriye'deki çözüm süreci gibi konuları kapsamlı bir şekilde ele alıp değerlendirme fırsatı bulduklarını belirterek, başarılı ve verimli bir görüşme olduğunu sözlerine ekledi.

Görüşmede, BM'de yürütülen kapsamlı reform çalışmaları ve dünyada baş gösteren krizlerle mücadele konusunda Türkiye'nin Genel Sekreter Guterres'in çabalarına olan desteğinin süreceğinin vurgulandığı, İstanbul'un BM merkezine dönüştürülmesi hedefinin gündeme getirildiği, Guterres'in BM reform çabaları hakkında bilgi verdiği ve ideallerini destekleyici çalışmalar için Türkiye'ye teşekkür ettiği de bildirildi.

Başbakan Yıldırım daha sonra finans kuruluşlarının temsilcileriyle görüştü. Yıldırım'ın ayrıca ABD'li yatırımcı ve iş insanlarıyla akşam yemeğinde bir araya gelmesi bekleniyor.

Başbakan Yıldırım finans kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.
Başbakan Yıldırım finans kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Sayfa Yükleniyor...