Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre Başbakan Binali Yıldırım, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ve Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Başbakan Binali Yıldırım, İbadi ile yaptığı telefon görüşmesinde, Musul'un DAEŞ'ten kurtarılması çerçevesinde Irak hükümetini kutlayarak, tahrip edilen tarihi şehrin yeniden imarına Türkiye'nin katkı vermeye hazır olduğunu belirtti.

Başbakan Yıldırım, terörle mücadele dahil, yakın bölgedeki gelişmeler bağlamında Irak hükümeti ile iş birliğini sürdürmeye kararlı olduklarını vurguladı.

Irak Başbakanı İbadi ise Türkiye ile her alanda iş birliğine hazır olduklarını ifade ederek, Irak'ın kuzeyindeki gelişmelere ilişkin bilinen tutumlarını aktardı. 

Olumlu geçen görüşmede, bölgedeki gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Yıldırım, Jagland ile yaptığı telefon görüşmesinde de Avrupa Konseyi ile yakın işbirliğini sürdürmeye kararlı olduklarını belirterek, Avrupa Konseyi'nin önerileri çerçevesinde gerçekleştirdikleri düzenlemelerin dikkate alınmasını ve 15 Temmuz darbe girişimi sonrası süreçte Türkiye'ye daha fazla anlayış gösterilmesini beklediklerini kaydetti.

Genel Sekreter Jagland ise yıl dönümünü geride bıraktıkları 15 Temmuz darbe girişimi bağlamında, Türkiye ile dayanışma içinde olduklarını vurgulayarak, diyalog ve işbirliğinin sürdürülmesine önem verdiklerini belirtti.