Almanya'da Sisi'ye basın toplantısında soğuk duş

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi Almanya'yı ziyaret ediyor. Sisi-Merkel basın toplantısında genç bir kız, Mısır Cumhurbaşkanı'nı "katil" ve "faşist" olmakla suçladı.

ntv.com.tr 03.06.2015 - 17:31

Almanya'da Sisi'ye basın toplantısında soğuk duş

Almanya'nın başkenti Berlin'i ziyaret eden Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile Almanya Başbakanı Angela Merkel görüşme sonrası basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında Sisi'yi şoke eden bir olay yaşandı. Basın mensupları arasında yer alan bir genç kız, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'yi "katil" ve "faşist" olarak nitelendirdi.

İki lider konuştuğu sırada bağıran genç kız şunları söyledi: "Sen bir katil, bir Nazi ve bir faşistsin. Yaşasın Mısır!!"

Alman Spiegel Online sitesine konuşan genç kız, Almanya'nın Mainz kentinde tıp eğitimi aldığını ve Sisi'yi protesto etmek için Berlin'e geldiğini söyledi.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'la görüşmesinde de protesto gösterilerine maruz kaldı.

Basın toplantısında Mısırlı gazetecilerin Sisi'nin söylediklerini alkışlaması Merkel'de şaşkınlığa neden oldu. 
Basın toplantısında Mısırlı gazetecilerin Sisi'nin söylediklerini alkışlaması Merkel'de şaşkınlığa neden oldu. 

Demokrasi için Alman-Mısır Birliği Derneği Başkanı Ali Alawady, "Almanya Başbakanı Merkel, bir diktatör ile başbakanlıkta görüşüyor. Bu bizi şoke ediyor ve bizde güvensizliğe yol açıyor" dedi.

Merkel'in, Sisi ile görüşmesini eleştiren Alawady, "Sisi ellerini kana bulamış biri, kadınlar ve çocuklara karşı harekete geçen biri. 42 bin kişiyi cezaevine attıran biri" diye konuştu.

Başkent Berlin'de Başbakanlık binası önünde toplanan yüzden fazla Mısırlı da, "Sisi bir diktatördür", "Sisi ellerini kana buladı" şeklinde sloganlar attı.

Sayfa Yükleniyor...