'Başka Tunus olmaz'

Ürdün Dışişleri Bakanı Nasır Judeh, Tunus'ta olanların başka ülkelerde de tekrarlanabileceğini söylemenin anlamsız olduğunu savundu.

Haberler - Anadolu Ajansı 25.01.2011 - 08:27

Temaslarda bulunmak üzere ABD'nin başkenti Washington'da bulunan ve bir düşünce kuruluşu olan Brookings Institution'da konferansa katılan Ürdün Dışişleri Bakanı Nasır Judeh, Zeynelabidin Bin Ali'nin devrilmesinin başka Arap ülkeleri üzerine etkisinin sorulması üzerine, bunun çetin bir soru olduğunu belirterek, ''Tunus halkı seçim yaptı. Tunus'un geleceğinde siyasi istikrar, sükunet ve düzen olmasını istiyoruz'' dedi.

Tunus'un çok önemli bir Arap ülkesi olduğunu vurgulayan Judeh, domino etkisi ya da benzer senaryolarla ilgili birçok şeyin ortaya atıldığını da söyledi ve ''Ancak ekonomik zorluklar sadece Ürdün, Mısır ya da Fas gibi ülkeleri etkilemiyor. Bütün dünyayı, İngiltere ve ABD'yi de etkiliyor'' diye konuştu.

Judey her ülkenin kendine has özelliklerinin bulunduğunu, senaryoları genelleştirmenin de anlamsız olduğunu söyledi.

Tunus'ta yolsuzluk, hayat pahalılığı ve işsizlik yüzünden patlak veren olaylardan kaçan Devlet Başkanı Bin Ali, Suudi Arabistan'a sığınmak zorunda kalmıştı.

Sayfa Yükleniyor...