Başkana zorunlu izin yetkiler kaymakama

KKTC’de hükümet, eşine az rastlanır yasa gücünde bir kararname çıkararak, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları ve belediye meclisi üyelerini 3 ay zorunlu izne yolladı. Belediyenin yetkileri de kaymakamlığa devredildi.

05.07.2012 - 09:31

Başkana zorunlu izin yetkiler kaymakama

Başkent Lefkoşa Belediyesi'nin yaklaşık 150 milyon lira borcu nedeniyle maaşlar aylarca ödenemeyince çalışanlar greve başladı, ardından sert eylemler geldi. Belediyede 123 kişinin işine son verildi.

Belediye hizmetleri yaklaşık 3 aydır durdu. Başkent Lefkoşa’da yükselen çöp dağları 40 derece sıcaklıkta kokuşunca sağlığı tehdit etmeye başladı.

Belediye başkanı hiçbir koşulda istifa etmeyeceğini açıkladı. Belediye başkanına izne çıkması için çağrı yapan hükümet, bunda başarılı olamayınca, seçimle işbaşına gelen başkanı ve meclis üyelerini yasa gücünde kararnameyle zorunlu izne gönderdi.

90 GÜN ZORUNLU İZİN
Dünyada örneğine az rastlanacak bir kararnameye imza atan KKTC hükümeti, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları ve belediye meclis üyelerinin 90 gün zorunlu izin yapacağını açıkladı. Belediyenin tüm yetkilerini de kaymakama devretti. Belediye meclisinin yerine ise, 8 kişilik bir komisyon kurulması kararlaştırıldı.

Hükümet sözcüsü, ülkede demokrasi ve belediyelerin özerkliği olmasına karşın, halkın da hizmet alma hakkı bulunduğunu söyledi. Belediye meclis üyelerinin yaklaşık 5 aydır toplanamadığını, çalışanların da maaş alamadığı için hizmet vermediğini belirten sözcü, sonuçta vatandaşın mağdur olduğunu kaydetti.

BELEDİYE BAŞKANI İSTİFA ETMEYECEK
Yasa gücünde kararnameyle zorunlu izne çıkarılan Lefkoşa Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları, gelişmeler karşısında şoka uğradığını belirterek, yasal girişimde bulunacağını söyledi.

Kararın demokrasiye, anayasaya ve belediyenin özerkliğine aykırı olduğunu savunan Belediye Başkanı Bulutoğluları, istifa etmeyeceğini yineledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...