Filistin Araştırmalar Merkezi Üyesi Hasan Abdu, yaptığı açıklamada, "Gazze'nin dış dünyaya tamamen kapatılması, sınır kapılarının sürekli kapalı kalması krizin derinleşmesine yol açar. Bu nedenle İsrail, baskı siyaseti izliyor. 'Ne öldürür ne güldürür politikası' güdüyor. Kapıları, önce açıyor, sonra güvenlik gerekçesiyle kapatıyor, sonra tekrar açıyor, tekrar kapatıyor bu böyle devam ediyor. Sınır kapılarını keyfince yönetiyor" diye konuştu.

Abdu, "Saldırıların ardından sağlanan ateşkesle oluşan umutlu atmosferden eser kalmadı. Fakat bu 'ne öldürür ne güldürür' politikası, Filistinliler üzerindeki baskının artmasına sonunda da patlamasına yol açacak. Belki de Filistinli gruplar ile İsrail arasındaki çatışmaların yeniden başlamasına neden olacak" diye konuştu.

Filistinli siyasi analist Teysir Mahisin de "İsrail, baktı ki sınır kapılarının kapalı kalması, krize ve şiddete yol açacak, ablukanın biraz olsun hafiflemesi için kapıları açtı" ifadelerini kullandı.

Mahisin, "Uluslararası topluma 'abluka yok' görüntüsü vermeye çalışan İsrail, geçen yıllardaki politikasını devam ettiriyor. Bir sıkıyor, bir bırakıyor, bu 'ne öldürür ne güldürür' politikası. Sınır kapılarını açıyor çünkü bu politikayı istediği gibi kullanma imkanına sahip, istediği zaman da kapatır" diye konuştu.