Başpiskopos iki ayrı devletli bir model önerdi

Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos, Kıbrıs’ta çözüm için AB çatısında iki ayrı devletli bir model önerdi. Başpiskopos Hrisostomos, Kıbrıslı Türklerin çoğunun sonradan müslümanlaştırılmış ortodoks Rumlar olduğunu da ileri sürdü.

29.11.2017 - 20:01

Başpiskopos iki ayrı devletli bir model önerdi

Başpiskopos’un büyük yankı yaratan açıklamalarına Rum anamuhalefet partisinden sert tepki geldi.

Kilisenin gücünü kullanarak Rum siyasetine yön veren Başpiskopos Hrisostomos, Kıbrıs’ta iki devletli çözümü tercih ettiğini söyledi.

Gençlerin sorularını yanıtladığı bir etkinlikte konuşan Başpiskopos, “Kıbrıs’ta iki ayrı devlete gidelim ancak oluşacak devlet, Avrupa Birliği çerçevesinde olsun, Kıbrıslı Türklerin devleti Türkiye’nin sütünden kesilsin, Türkiye’den Kıbrıs’a gelen yerleşikler de geri gitsin” ifadelerini kullandı.

Kıbrıslı Türkler’le Rumlar arasında hiçbir zaman din farkından kaynaklanan bir sorun yaşanmadığını ve yaşanmayacağını savunan Başpiskopos, İngiliz sömürge dönemi ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ilk yıllarında iki halkın iyi geçindiğini hatırlattı.

Kıbrıslı Türklerin etnik kökeni konusunda çarpıcı iddialarda da bulunan Başpiskopos Hrisostomos, “Çoğu Kıbrıslı Türk ekonomik baskılar nedeniyle müslümanlaştırılmış orotodoks Rumdur. O dönemlerde Türkiye’den gelmiş olan çok az Türk vardı, çoğu asker aileleriydi” dedi.

Rum anamuhalefet partisi AKEL, başpiskoposun açıklamalarıyla Türkiye’nin B planına destek verdiğini belirterek, din adamının Türkiye’nin oldu bittilerinden yana taraf olduğunu savundu.

Başpiskoposun açıklamalardan büyük üzüntü duyduklarını ve kendisini ayıpladıklarını belirten AKEL partisi, “Başpiskopos işgal altındaki topraklarımızın kesin olarak teslim edilmesini tercih ediyor, Türkiye’nin B planının benimsenmesini öneriyor. Başpiskoposun desteğini alan siyasilerin federasyon karşıtı politikaları onu bu noktaya getirdi” ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...