Başpiskopos tacizi itiraf edip istifa etti

Belçika'da Bruges Başpiskoposu Roger Van Gheluwe, bir çocuğa tacizde bulunduğunu açıkladı ve istifa etti.

23.04.2010 - 15:38

Başpiskopos tacizi itiraf edip istifa etti

Ülkenin en uzun süre görev yapan Başpiskoposu olan 73 yaşındaki Roger Van Gheluwe'nin istifası, Belçika Başpiskoposu Andre-Joseph Leonard tarafından basın toplantısında duyuruldu.

Leonard, Van Gheluwe'nin istifasının, Belçika'daki Katolik Kilisesinin "son derece can sıkıcı bir konuda kararlı bir şekilde yeni bir sayfa açma isteğini gösterdiğini" söyledi.

Van Gheluwe, son aylarda Vatikan'ı sarsan taciz olaylarının ardından Belçika'da istifa eden ilk din adamı oldu.

Vatikan, papazlık yaptığı sırada Belçika'da bir çocuğa cinsel tacizde bulunduğu gerekçesiyle Bruges başpiskoposluğu görevinden ayrılma talebinde bulunan Roger Vangheluwe'nin istifasının kabul edildiğini açıkladı.

Vatikan Basın Bürosu, istifanın kabul edildiğini duyurması sırasında, Belçika Katolik Kilisesi Temsilcisi ve Brüksel Başpiskoposu Andre-Joseph Leonard'ın bugün Brüksel'de yaptığı açıklamanın yanı sıra, Başpiskopos Vangheluwe tarafından kaleme alınmış metnin bir örneğini de basına dağıttı.

KİLİSENİN KARA GÜNÜ
Başpiskopos Leonard'ın "Bugün kilise açısından kara bir gün. Mağdurlardan, ailelerinden ve toplumdan özür diliyoruz" ifadeleriyle duyurduğu taciz ve tecavüz vakasının faili olan 73 yaşındaki Vangheluwe'nin imzasını taşıyan metinde ise şu cümleler yer aldı;

"Sıradan bir papaz olduğum dönemde ve de kısmen piskoposluğumun ilk dönemlerimde, içinde bulunduğum ortamda genç bir çocuğu cinsel açıdan suistimal ettim. Mağdur halen bunun etkisindedir. Son on yıllık süre zarfında mağdurun ve ailesinin huzurunda suçumu kabul ettim ve de kendilerinden af diledim. Ama bu, mağduru rahatlatmamıştır. Ben de rahat değilim. Son haftalarda basında esen fırtınalar travmayı daha da artırmıştır. Bu duruma bir son verilmesi gerekiyor. Son derece üzgünüm. Bu nedenledir ki mağdurdan, ailesinden, tüm Katolik cemaatinden ve toplumdan, en samimi duygularımla özür diliyorum. Bruges piskoposluğu görevimden istifama dair dilekçeyi Papa 16. Benediktus'a takdim ettim. İstifam kabul edilmiştir. Dolayısıyla görevimden ayrılmış bulunuyorum."

Roma Katolik Kilisesi'nde bağlı olarak 1963'ten bu yana papaz olarak görev yapan ve çeşitli kitaplar yayımlayan Vangheluwe, 1984'te Bruges Başpiskoposluğu görevine atanmıştı. Başpiskopos Vangheluwe, taciz vakası nedeniyle istifa etmek zorunda kaldığı döneme dek, ülkenin en saygın din eğitimi kurumlarından Louvain Katolik Üniversitesi'nde Belçika Katolik Piskoposlar Kurulu'nun temsilciliğini yürütmenin yanı sıra Bruges'de papaz adaylarına dersler veriyordu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...