Papa, baştan çıkarıcı kadınlar hakkında konuştu

Katoliklerin lideri Papa Francesco, baştan çıkarıcı kadınlar hakkında kötü anlamda, incitici birçok klişe olduğunu ve bunların yıkılması gerektiğini söyledi.

DHA 17.09.2015 - 10:39

Papa, baştan çıkarıcı kadınlar hakkında konuştu

Papa Francesco, Vatikan'ın (Kutsal Makam) ünlü Aziz Petrus Meydanı'nda, Genel Kabul Günü çerçevesinde yaklaşık 25 bin inananla bir araya geldi.

Üstü açık papalık cipi 'Papamobile' ile halkın arasında dolaşarak, onları selamlayan Papa, daha sonra bir hitapta bulundu. 

Aile, evlilik ve Rab nezdinde kadın-erkek eşitliği konularını ele alan ruhani lider, İncil'den yaptığı alıntılarla, Hz. Adem'i baştan çıkararak, ilk günahı işlediğine inanılan Hz. Havva'ya atıfta bulundu. 

Papa daha önce de, iş dünyasında kadınların erkeklerden daha az kazanmasını skandal olarak nitelemiş ve bu nedenle kendisine "feminist Papa" denmişti

Bu ilk günahı "hastalık" olarak niteleyen Papa, "Hepimiz dünyaya bu hastalığın mirasıyla geliyoruz. Buna rağmen lanetlenmiş ya da kendi halimize bırakılmış değiliz" dedi. 

Tanrı'nın kadını koruduğunu, yine İncil'den verdiği örneklerle destekleyen Papa, "Baştan çıkarıcı kadınlar hakkında kötülükten esinlenen birçok klişe var, hatta bunların bazıları oldukça incitici" diyerek, bundan yola çıkıp, kadın ve erkek arasında eşitsizlik yaratıldığına dikkat çekti. 

Oysa Tanrı'nın kadınlar ve onların jenerasyonunu koruduğunu ifade eden Papa, Tanrı'nın merhametinin, kadın ve erkek üzerinde eşit olduğunun unutulmamasının önemine değinerek, söz konusu klişelerin yıkılması gerektiğine işaret etti. 

78 yaşındaki Papa, bu konudaki eşitsizlik ve adaletsizlikten uzak durulması gerektiğinin altını çizdi. 

RÜZGARIN AZİZLİĞİNE UĞRADI

Bu arada Papa, meydandaki etkinlik sırasında rüzgarın azizliğine de uğradı. Papa'nın yüzü, birçok kez havalanan cübbesinin pelerini ile kapandı. 

Foto muhabirler, yaklaşık 2 buçuk saat boyunca ilginç kareler yakalarken, hem kendisi hem yardımcıları sık sık pelerini düzeltmek zorunda kaldı.

Sayfa Yükleniyor...